Ролята на Съвета за сигурност на ООН и на Европейския съюз в разрешаването на конфликта в Сирия и преодоляването на бежанския натиск обсъждат държавните и правителствени ръководители на държавите от ООН. Президентът Росен Плевнелиев и външният министър Даниел Митов подчертаха необходимостта от обединени усилия за постигане на стабилност в държавите с конфликти, което би довело до ограничаване на мигрантския поток. Повече от нашите пратеници в Ню Йорк Ирина Цонева и Илия Иванов.
През фокуса на конфликта в Сирия миграционната криза бе основен акцент и в днешния ден от 71-а сесия на Общото събрание на ООН. Във фокуса на вниманието бе програмата на ЕС, която свързва дневния ред по развитието на ООН с външната помощ на ЕС към трети държави.
Даниел Митов, министър на външните работи: Ние много пъти сме настоявали тази външна помощ да бъде свързана не само с изграждане на инфраструктура в трети държави, но и с подпомагане на институционалната среда, която в крайна сметка да води до стабилна среда в трети държави, които генерират миграционни потоци, така че гражданите на тези държави да виждат своето бъдеще в тях, а не по всякакъв начин да се стремят да емигрират.
Тази външна помощ, посочи още Митов, изисква стимулиране на външни инвестиции. Тяхното навлизане обаче е свързано с необходимостта от прилагане на добри управленски практики, антикорупционни мерки и зачитане на върховенството на закона и човешките права.
Даниел Митов, министър на външните работи: И тук ЕС реагира адекватно и отговаря на предизвикатерства пред международния бежански натиск върху Съюза като цяло, от което е пряко засегната и България.
Президентът Росен Плевнелиев подчерта високата оценка, която всички световни лидери дават тук в ООН за начина, по която страната ни се справя с мигрантската криза.