Липсата на координация между пчелари, земеделци и кметства е основната причина за случаите на отравяне на пчелните семейства след третирането на насажденията. Това коментираха в Русе собствениците на кошери в региона. За синхронизиране на действията по инициатива на областната управа днес беше организирана среща между страните и дирекцията по безопасност на храните.
Пчелите на Иван Йончев от село Просена са пострадали след пръскане с препарати на рапицата, която се отглеждала наблизо и кошерите му драстично намалели.
„Бяха 100 – те избягаха. Сега 20-30 останаха, едвам ги възобновявам“, разказва Йончев.
Милен Михов от същото село изтъкна като причина за измирането на пчелите и пръскането срещу комари.
„Ако се пръска в тъмната част на деня – няма проблем, те пчелите се прибират, но се пръска в светлата част на деня”, убеден е пчеларят.
Най-сериозен обаче, според Михов, е проблемът с липсата на връзка със съседните кметства, когато предстои третиране на площите там.
„Пръска се в Хотанца, нашите пчели ходят в хотанско – пак има поражение“, допълни още той.
Земеделските производители признават за липсата на комуникация с пчеларите. По думите на заместник – председателя на Асоциация „Дунавско зърно”, Иван Караивонов, те трябва да работят съвместно.
„Аз съм готов да плащам на всеки, който си премести пчелина и ще му съдействам с техника и платформи да ги премести до блока със слънчоглед, само и само по време на опрашването да бъдат тук”, заяви Караиванов.
Караиванов коментира още, че за пчеларите и земеделците има съвместни програми за засяване на култури, които са медоносни и са в близост до пчелините.