Повишаването на максималния осигурителен праг може да доведе до отлив на инвеститори, предупредиха от Българската аутсорсинг асоциация, която представи годишния си анализ. Секторът е генерирал над 2 млрд.лв в българската икономика - само за миналата година.
Създаване на софтуерни приложения, управление на база данни, мрежови услуги, кол центрове. Това са част от бурно развиващите се аутсорсинг дейности у нас.
Само през миналата година секторът формира 4.8% от БВП или принос от 2 млрд. и 100 млн. лв. в българската икономика.
Над 67 000 души работят в аутсорсинг сектора в 477 компании, базирани предимно в София, Пловдив, Бургас, Варна, а от скоро в Русе и Велико Търново.
Ивайло Славов- председател на Българската аутсорсинг асоциация: Предполагам, че 2018 г. ще минем 70 000 спрямо ръстовете, които сме заложили и вървим в посока 80 000 през 2021 г. Тоест, поне 3-4 хиляди нови работни места ще разкрием в сектора.;
Под 30 години е средната възраст на заетите в сферата на аутсорсинг услугите, а заплатите започват от 2000. лв. Според бранша обаче увеличаването на максималния осигурителен праг от 2600 на 3 хил. лв. е лош сигнал към бизнеса.
Ивайло Славов, председател на Българската аутсорсинг асоциация: Всъщност това, което може да изкара бизнеса извън България и може да спре инвестициите да идват в България, е когато хората нямат предвидимост на средата. Тоест, аз, ако съм дошъл в България и планирам нещо следващата година и месеците преди края на годината някой ми каже, че променя условията на играта, може би ще реша да не го правя.
Само през миналата година индустрията е внесла във фиска петнайсет и половина милиарда лева данъци, превръщайки се в един от най-големите данъкоплатци.