Общинските съветници в Пловдив отложиха сливането на двете многопрофилни болници "Свети Мина" и "Свети Пантелеймон". Решението за съдбата на здравните заведения ще бъде взето на сесия на местния парламент на 14 септември. Дотогава представители на тези болници трябва да изготвят бизнес план за спасяването на "Свети Мина" и сливането ѝ със "Свети Пантелеймон".
През последните 5 години общинската болница "Свети Мина" работи на загуба. До момента задълженията ѝ са над 3 милиона лева. Заплатите на персонала се бавят с месеци. Някои от лекарите вече са пуснали предизвестие за напускане.
Цонка Минчева – микробиологичен лаборант
"Просто ми казаха, ако искам да работя още в болницата, да отида в клиничната, но аз от 1985-а година в Клинична лаборатория не съм работила и да отида там, никоя и нищо не знам."
Ивелина Балимезова – микробиологичен лаборант
"Има структури, които се повтарят. Най-вероятно те ще бъдат съкратени."
Персоналът и на двете болници е категорично против сливането. Задълженията на "Свети Мина" ще доведат до фалит и другото здравно заведение, категоричен е доцент Петко Недев. Според него е нужно преструктуриране.
Доц. Петко Недев – управител на МБАЛ "Свети Панталеймон"
"Нали ще демотивираме, които работят в другото заведение. Ще кажат "откъде накъде ще плащаме на тези, дето не могат да си заработят заплатите" и те ще напуснат."
На среща с кмета Иван Тотев беше взето решение до 20 дни да бъде изготвен бизнес план за оздравяването на "Свети Мина" и структурата на новото лечебно заведение след евентуалното сливане.
Иван Тотев – кмет на Пловдив
"Това, което виждам след срещата, ще бъде окрупняване на дейността на едно голямо лечебно заведение, което ще има възможност да увеличи своя спектър от услуги, които предлага, което означава повече клинични пътеки, повече заработки."
Съдбата на двете болници ще се решава на следващата сесия на местния парламент на 14 септември.