Българските студенти очакват от бизнеса сътрудничество с университетите, за да се увеличат възможностите за стажове. Само така те ще могат да придобият опит по специалностите, които изучават. Това казаха младежи от Обзор в последния ден от Пътуващото...
Българските студенти очакват от бизнеса сътрудничество с университетите, за да се увеличат възможностите за стажове. Само така те ще могат да придобият опит по специалностите, които изучават. Това казаха младежи от Обзор в последния ден от Пътуващото студио на БНТ2.
Обучаваме се на практически знания по избраната от нас университетска специалност, но теорията е нищо без практика, казаха студенти, които през лятото работят в Обзор. Според младите хора фирмите не взимат студенти без опит, а да си намериш сам стаж по специалността е изключително трудно.
"Трябва от университетите да има организирани стажове, не всеки сам да си избира. Така е трудно, всеки иска опит", казва Наталия Иванова - студент от 4-ти курс в ИУ-Варна.
Затова възможностите за обмен на знания и опит, като европейската програма "Еразъм", дават шанс за развитие на студентите. Информацията, обаче, как да се кандидатства по нея е недостатъчна, смята Василена Димова.
"Аз лично сама стигнах до нея, не ми беше показана отникъде. Сега много се радвам, че успях да имам такъв контакт, за да науча повече информация", добавя студентката от 2-ри курс в УНСС-София.
"Тази програма е един отличен старт за младите хора", убедена е Гергана Иванова - студент от 1-ви курс в Софийския университет.
Със срещата ни с младите хора от Обзор приключи Пътуващото студио, част от проекта "Парламентът на Европа". През последната седмица посетихме шест черноморски общини. А въпросите на хората ще зададем на българските евродепутати през месец ноември в специална дискусия по БНТ2.
"Хората са полудели просто": Дни преди Коледа голямото пазаруване е в разгара си
Коледно ретро пътешествие в София: От днес тръгва безплатният "Коледен автобус"
Турция вдига таксите за преминаване на търговски кораби през Босфора и Дарданелите