Депутатите приеха окончателно Закона за хората с увреждания. За първи път финансовата подкрепа за тях ще бъде обвързана с линията на бедността. Спорове предизвика текстът, с който се въвеждат задължителни квоти за наемане на работа на хора с увреждания.
След месеци на протести и обсъждания на законовите промени, днес гласуването завърши с аплодисменти. Сред основните моменти в закона е индивидуална оценка на потребностите на хората с увреждания.
Бисер Петков - министър на труда и социалната политика: С неговото приемане се поставя основата за цялостна реформа на политиката за хората с увреждания.
За първи път финансовата подкрепа е обвързана с линията на бедност и размерът на финансовата подкрепа е определен в самия закон. За тази цел в бюджета на социалното министерство за догодина са предвидени 426 млн. лв. Помощта ще зависи от степента на увреждане и ще е в размер от 7 до 57% от прага на бедност, който за догодина е 348 лв.
Депутатите влязоха в спор за задължителните квоти за наемане на хора с увреждания. За предприятия от 50 до 100 служители се предвижда наемане на един човек, а за над сто души - 2% от състава.
Разногласия по темата имаше и сред Патриотите, и в БСП.
Валери Симеонов - Обединени патриоти: Ние за пореден път подхождаме като мащеха за българския бизнес.
Павел Шопов - Обединени патриоти: Бизнесът трябва да поеме част от своя ангажимент за обществото.
Петър Кънев - БСП: Това, което приемаме, е неработещо. Ние всички изпаднахме в пълен ступор, в пълен гипс покрай протестите и сме готови на всичко.
Михаил Христов - БСП: Нали искаме да ги интегрираме тези хора в работна среда, в обществото.
Хасан Адемов - председател на Комисията по труда и социалната политика: Те ще имат възможност на доходи от труд, а не само да разчитат на средства от социалната система.
Обмудсманът и протестиращите майки бяха доволни от гласуването.
Мая Манолова - омбудсман: Истинската победа ще бъде утре, когато бъде приет и Законът за личната помощ. Битката е за началото на реформата.
Ако и законът за личната помощ утре бъде приет, както е договорено, майките обещаха да вдигнат палатковия лагер, който се намира пред парламента. Той обаче ще бъде преместен пред здравното министерство.
Вера Иванова, майка на дете с увреждания: Защото нашата битка продължава с реформата в ТЕЛК. Това е само началото на една огромна крачка напред.
Протестиращите ще очакват следващите важни решения.