Пчелари от Русенския регион настояват за въвеждане на тригодишен гратисен период за промяна на стопанствата от конвенционални в биологични. Само така те ще могат да получават субсидии за биоземеделие. Пчеларите искат още да им бъдат изплатени субсидиите и за 2016 година, а не само за една година.
Основният проблем в момента за бранша е, че Министерството на земеделието ограничи субсидирането на биологичните пчелари за преход от конвенционални в биостопанства само за 12 месеца, казва Ивайло Христаков, който е преподавател по животновъдно-аграрни дисциплини в Русенския университет. По професия е ветеринарен лекар и пчелар. Неговите пчелни семейства са 190. Казва, че от година на година добивите му намаляват.
Според Христаков съществен проблем е и промяната в някои наредби, което е довело до орязването на голяма част от субсидиите за биопчеларство.
Д-р Ивайло Христаков - преподавател в Русенския университет и пчелар: Минимум 3 години са необходими, без да се получат стресове в пчелното семейство, за да се подменят всички стари пити тъй като в стария восък се натрупват много от вредните вещества, с които са третирани по време на конвенционалния пчелин семействата и те остават като остатъчни вещества във восъка, а след това биха се открили в меда, в продукцията. Ето защо би трябвало да се приеме някакво решение за минимум 3 години преход. А през това време производителят, разбира се, трябва да получава субсидия.
Емил Кехайов и баща му имат 230 кошера, разположени в Природния парк "Русенски Лом". Те също смятат, че едногодишният период за преход от традиционно към биостопанство е недостатъчен.
Емил Кехайов - пчелар: Трябва да се направят промени в отглеждането на пчелите, трябва да се изградят спрямо новите методи за практикуване на биологичното пчеларство. Да се подменят восъчните рамки, восъчните пити. Особено за един голям пчелин от 100-150 кошера са нужни поне 3 години, за да се случи.
Кехайов казва, че тяхната фирма очаква финансиране, но не знае в какъв размер, защото има забавяне в програмата. А закъснението в изплащането на субсидиите възпрепятства закупуването на оборудване за помещения, каквито се изискват за биологичното пчеларство.