Археологическите открития в България през миналата година се представят и обсъждат на 56-ата Национална археологическа конференция в Пловдив. Градът за първи път е домакин на събитието, на което се обсъждат и настоящите професионални проблеми на гилдията.
This is a modal window.
Резултатите от археологическите проучвания през 2016 година по традиция са събрани в специално издание, което тази година е систематизирано с по-научен подход, като са добавени и резюмета на английски език.
Доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт
"Томовете доста се търсят по света и хората се мъчат на български и някой да им го преведе. Има и подобрения в илюстрациите като качество, като аргументация достатъчно добра за това, което е в текста."
На работна среща на Асоциацията на българските археолози се обсъждат актуални предизвикателства пред съсловието, като автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България" или трудностите при спасителните разкопки.
Доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив
"Ние успяваме да осъществум контрол, донякъде и с помощта на медии, донякъде с помощта на граждани и администрацията, която сега нямаме проблеми с тях, нямаме случаи с разружшен археологически обект през последните няколко години, свързани със строителство."
На форума участват и учени от Австрийския археологически институт, които представят най-новите проучвания в Ефес.