В деня преди историческия референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз политиците на Острова положиха последни усилия да привлекат към кампаниите си все още нерешилите как да гласуват. Според социолозите лагерите „за“ и „против“ Брекзит...
В деня преди историческия референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз политиците на Острова положиха последни усилия да привлекат към кампаниите си все още нерешилите как да гласуват. Според социолозите лагерите „за“ и „против“ Брекзит са изравнени, а 11% от британците все още не са решили как ще гласуват.
Премиерът Дейвид Камерън произнесе емоционална реч, в която прикани за последен път британците да отхвърлят Брекзит "в името на децата си“. На референдума ще могат да гласуват само около 5% от българските граждани, защото задължително условие е да имат британско гражданство.
Много са въпросите, които притесняват българите на Острова при евентуално излизане на Великобритания от Европейския съюз. Ако това все пак стане, много вероятно е Лондон да въведе строги рестрикции за имигрантите, които ще трябва да покрият определени критерии за оставане в страната – от възраст и семейно положение, през владеене на английски език до наличен финансов ресурс. Нишан Джингозян живее от 18 години в Обединеното кралство и е сред българите, които ще могат да гласуват утре.
„200 000 български граждани живеят във Великобритания. При евентуален Брекзит, който е много възможен вариант, е твърде възможно голяма част от тях да се завърнат в България“, смята той.
Ако това стане, според Джингозян ще секнат паричните потоци, които българите във Великоритания изпращат за близките си в България. 40 хиляди български студенти, пък, могат да плащат три пъти по-високи такси в университетите.
„Ако приемем, че живеете от 5 или 10 години във Великобритания и сте се установили тук, вашето семейство е тук, имате жилище, децата ви ходят на училище, поели сте нов курс в живота си и в един момент може да осъмнете пред алтернатива, когато някой отнема всичко това от Вашия живот“, обяснява Джингозян.
Въпреки цялата тази несигурност Нишан Джингозян е убеден, че преди 18 години е взел правилното решение и се е научил да живее в един динамичен свят. Сега работи в едно от кметствата на Лондон, отговаря за програма за интеграция на етнически малцинства.
„Не съжалявам, че предприех тази стъпка в живота си, даде ми много възможности, отне ми много неща естествено, извървях дълъг и труден път, но мисля, че това е съдбата на всеки един имигрант“, добавя той.
В последните 24 часа стотици исторически сгради и забележителности в Обединеното кралство и по света грейнаха в цветовете на британското знаме в подкрепа на кампанията за оставане в Европейския съюз.
Здраве, благоденствие, вяра в доброто - пожеланията на политиците за Рождество