Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти настоява за финансови стимули за филмовите продукции, заснети в България. От браншовата организация заявиха, че заради въвеждането им в съседни държави и липсата им у нас, вече търпят загуби. Филмовите продуценти се обявиха и за подпомагането на сериали от Националния филмов център. Засега държавата изразила готовност за сътрудничество с тях.
Възстановяване на 35% от средствата, инвестирани в кино от държавата, в която филмът е заснет. Примерът за подпомагане на кино индустрията е от Румъния, но сходна мярка съществува и в други съседни държави. Тя се оказва решаваща при избора на място за снимачна площадка. По изчисления на някои от продуцентите всяка година у нас се харчат около 200 млн. лв. за кино, но пропуснатите ползи възлизат на 300 млн. лв.
Краси Ванков, продуцент: Да създадем такива финансови стимули и в България. За какво става дума - това са едни чужди продукции, които идват да изхарчат парите си в България и накрая, когато изхарчат парите си и бъдат обложени във всички налози на държавата, накрая да върне една част от инвестираните пари.
Големите продуцентски компании у нас настояват и за финансиране на сериалите.
Евтим Милошев, продуцент: Ако има допълнително финансиране за сериалите, което да бъде осигурено от държавната субсидия за развитие на българското кино, бял свят могат да видят много проекти, свързани с националната идентичност, националната култура.
Жана Караиванова, директор на Националния филмов център: В рамките на разговорите за новия закон, ако колегите преценят, че това е добре и ако има допълнително финансиране за тв съдържание, в рамките на НФЦ, това би било много добре, защото те ще минават и културен критерий.
След среща с премиера Бойко Борисов и с финансовия министър Владислав Горанов от браншовата организация имат уверение, че ще получат подкрепа. Надяват се тя да има финансово изражение още в бюджета за 2019 г.