Българският участък на река Дунав е в най-лошо състояние и е най-труден за корабоплаване, твърдят капитаните на кораби. Най-критична е отсечката между Никопол и Силистра в района на остров Белене. Агенцията за проучване и поддържане на Дунав работи по проект за подобряване на плавателния път съвместно с румънската страна на стойност 6 милиона и 300 хиляди евро, който трябва да приключи през 2018 г.
Нивото на река Дунав сега е високо, но само след месец-месец и половина ще се понижи и ще се появят прагове. Целта на проекта „FAST DANUBE” е да се направи проучване на проблемните места в българо-румънския участък и да се предложи вариант за подобряване на условията за корабоплаване там. Според специалистите, драгирането не е решение за удълбочаване на фарватера при ниски води. Необходими са инженерни действия. И то първо в най-критичния участък при Белене.
Павлин Цонев - изпълнителен директор на Агенцията за поддържане на река Дунав: “Изграждане на хидротехническо съоръжение – това означава повишаване на нивото в един или няколко участъка. Вторият начин е изграждане на напречни и надлъжни траверси по крайбрежието, което също би довело до подобряване на дълбочините.”
След приключване на проекта трябва да има изработено предложение за изграждане на инженерно съоръжение, с което да се контролира дълбочината на фарватера. След това ще се търсят пари за неговото реализиране.