Във варненската онкологична болница "Д-р Марко Марков" започна да работи първата в страната програма за психологическа подкрепа на пациенти. Екип от психолог и четирима доброволци оказват помощ на болните от онкологични заболявания и техните близки да се справят с тежката диагноза.
This is a modal window.
Обикновено след поставянето на диагнозата хората не знаят как да постъпят. Първо идва състоянието на паника, след което болните често изпадат в тежка депресия. Именно тук е ролята на психолога, който помага на пациентите да се справят с чувството за безнадежност и да намерят сили да се борят, защото според лекарите депресията убива по-бързо от самото заболяване.
Доц. д-р Димитър Калев - ръководител на направление "Медицинска онкология и лъчелечение"
"Създадохме един затворен цикъл на психосоциална подкрепа, започваща от първата среща с новодиагностицираните пациенти до всички раздели и направления на вече социалното функциониране."
Първият етап в грижата за онкоболните пациенти е да се направи психосоциален скрининг. Това е въпросник за самооценка, наречен дистрес термометър, който бързо и точно определя "градуса" на човешките притеснения, свързани с болестта.
Д-р Гергана Иванова – онкопсихолог
"Тези, които наистина показват, че имат клинично значимо ниво на дистрес, се прозвъняват и се канят за контакт според проблема, който са посочили в анкетната карта."
На лекарите онколози и психолога помага екип от четирима доброволци.
Стела Рускова - доброволец
"Провеждаме много, много дълги разговори с тях, в които се включват лични споделяния на пациенти, семейни проблеми, лични проблеми."
На този етап програмата се финансира от болницата. Тъй като все още тази услуга не е заложена в бюджета на здравното министерството, пари ще се набират от благотворителност.