НОВИНИ

Работодатели и синдикати не постигнаха единна позиция за Бюджет 2020

Трите основни държавни бюджета - на централната власт, на общественото осигуряване и на здравната каса, бяха обсъдени на съвета за тристранно сътрудничество. Работодатели и синдикати не постигнаха единна позиция.

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
18:04, 30.10.2019
Чете се за: 01:20 мин.
Икономика

Синдикатите и работодателите подкрепиха различни части на бюджетите и отхвърлиха други. Едно е ясно, новият бюджет е балансиран със замразени социални плащания. От бизнеса поискаха повече буфери с оглед на очаквания икономически застой в световен мащаб, поискаха и стипендии за специалностите, в които ще има недостиг на работна ръка. Синдикатите от своя страна смятат увеличението на доходите за недостатъчно и настояват за данъчна реформа.

Финансовият министър отхвърли идеята за промяна на данъчната политика. Определението, което той самият даде на бюджета е - бюджет без изненади. Но всъщност какво предвижда бюджета.

Увеличение на заплатите в бюджетния сектор с 10%, на учителите и останалия педагогически персонал с 17 на сто, минималната работна заплата ще стане 610 лева от първия януари. Целта е и средната заплата да достигне до 1400 лева.

Догодина за образование са предвидени над 610 млн. лева повече, като половината от тях са предназначени за увеличението на заплатите на учителите, които до две години трябва да се удвоят в сравнение с 2017 г.

За отбрана са предвидени над 1 млрд. и 900 млн. лева като България все повече се доближава до изискваният на НАТО за отбрана да отидат 2% от БВП на страната.

Почти половин милиард лева допълнително са отделени за здравеопазване догодина. Над половината ще отидат към бюджета на здравната каса, 10 млн. за спешна помощ и 30 млн. за нова детска болница.

Приходите и разходите в бюджета са изравнени, за да бъде той балансиран. през него тази година ще бъдат преразпределени близо 37% от БВП на страната.

Владислав Горанов, министър на финансите: Естествено, съвършен бюджет, който да е безкритичен, не съществува. Този, който предлагам за 2020 г., осигурява достатъчно ресурс за изпълнение на основните функции на държавата, а от моите колеги министри и от всички държавни органи зависи доколко тези функции ще бъдат изпълнявани.
Васил Велев, председателна АИКБ: Има ръст в разходите за култура, което е много важно и ръст значим за разходите за наука, тоест към този приоритет важен образование са добавени макар и по-плахо приоритет наука и приоритет култура, тези и ред други предимства на бюджета, дават основание на работодателите и в частност на АИКБ да го подкрепи.
Ваня Григоров, КТ "Подкрепа": Според нас данъчната политика е основния дефект на държавния бюджет, разбира се правителството има право да определя начина, по който ще работи, но дори и през този бюджет се вижда, че се натоварват повече физическите лица, работещите, а и социално слабите.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Продължава разследването на причините за смъртта на детето от Кардам
Продължава разследването на причините за смъртта на детето от Кардам
Russian diplomat accused of espionage has left Bulgaria
Russian diplomat accused of espionage has left Bulgaria