Работодатели изискват от новите си служители документ от частен съдебен изпълнител, че нямат необслужвани заеми и наложен запор върху имоти и сметки. За тази практика алармират юристи по трудово право.
This is a modal window.
Служители, на които при постъпване на работа е потърсено удостоверение, че нямат запорирани сметки, могат да съдят бъдещия си работодател за дискриминация. Това е съветът на юриста по трудово право от Благоевград Вера Лазарова.
Вера Лазарова, адвокат по трудово право:
"Тази информация, която работодателите, известно ми е напрактика, че изискват, всъщност е едно нарушение на закона за защита от дискриминацията."
Една от причините за изискването на документ за финансовото състояние на наемания служител според адвоката е, че това създава допълнителен ангажимент за счетоводството на фирмите.
Вера Лазарова:
"Когато има кредитори, независимо кои са тези, и насочат вземането си по трудово възнаграждение, работодателите са така да се каже трето задължено лице, т.е. те имат по закон задължения да вземат от трудовото възнаграждение тази част, която трябва да се изпрати на съдия изпълнител.“
Димитър Бакалов е хлебопроизводител. От дълги години той осигурява работа на десетки служители. Категоричен е, че никога не се е интересувал от финансовото им състояние и не е търсил документ за това.
Димитър Бакалов, работодател:В практиката на работодателя е имало няколко случая, в които неговите работници са имали запор върху заплатата заради непогасени дългове. Това обаче не му е създало проблеми в работата .
"Не може да се интересувам дали е женена, разведена, дали има да дава пари на банки, има ли - няма ли, дали е взела кредит, който да връща, дали го връща. Това са толкова лични неща.“