В Катуница днес се провежда референдум, в който местните жители трябва да решат, дали Община Садово, към която е селото, да издава разрешения на фирма за изграждане на съоръжения за добив на инертни материали. Концесията за кариерата е одобрена от правителството, но местната администрация е против. Още по темата гледайте в прякото включване на Мариела Хубинова.
1890 жители на Катуница имат право да упражнят своя глас в местното училище, където са разкрити 3 избирателни секции. Изборният ден започна в 7 часа и ще продължи до 20 часа, а първите данни за активността ще бъдат ясни след 10 часа.
;Референдумът в село Катуница е единственият законен начин местните хора да спрат бъдещата кариера, обяснява председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров.
Атанас Телчаров- председател на Общински съвет- Садово: Ако референдумът бъде валиден и повечето хора гласуват с „да" ще даде основание на Общинския съвет и кмета на общината да не подписват документи и разрешителни за добиви на инертни материали в тази местност.
Жители на селото са притеснени, защото кариерата ще намали подпочвените води и ще замърси земята и въздуха.
Ще пострадат ами, много ясно, как няма да пострадат, каква вода ще пием, те я замърсяват, те я взимат.
Красимир Юруков- кмет на село Катуница, община Садово: Това е в разрез с конвенцията на ООН за борбата против опустиняване на земеделска земя. Същевременно има и национална програма.
От Сдружението за спасение на Катуница водят дела срещу решението за концесия и изготвената Оценка за въздействие на околната среда.
Димитър Лулчев- председател на Сдружение за спасение на Катуница: Решението на Министерски съвет е излязло на 9 февруари, тази година 2018-та. Това е преди въобще да има каквото и да било решение за Оценка на въздействие на околната среда. Самото решение за ОВОС е излязло на 22 февруари.
Концесионният терен е на територията на общините Садово и Родопи. Граничи и с друга кариера, за която местните хора твърдят, че е разработвана незаконно от същата фирма, която сега притежава новата концесия.
Атанас Телчаров- председател на Общински съвет- Садово: Нямаха абсолютно никакво разрешение тогава.
Бъдещият концесионер категорично отхвърли обвиненията за нерегламентирана дейност и заяви, че референдумът е незаконен. Поясни, че притежава земя в община Родопи, която е част от концесията и ще разработва само нея.
Илиян Филипов- предприемач: Аз в Садово не мога да работя, ако някой не ми продаде земята .. Добивът е разрешен до водно ниво, което означава, че ние няма как да повлияем на подпочвените води на терена.
Хората в Катуница са категорични, че заради дейността на кариерите през годините са били унищожени над 1500 декара земя.