ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ще загубим 70 млн. лева по Оперативната програма "Наука и образование"

Чете се за: 00:34 мин.
Още

Ще бъдат загубени 70 млн. лева и ще се забави с 4 месеца Оперативната програма " Наука и образование " в частта ѝ за изграждане на върхови научни центрове - така образователният министър Красимир Вълчев обобщи проблемите пред програмата.Той даде отчет в Парламента пред две комисии - тази по еврофондовете и тази по образование и наука.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Според Вълчев главният проблем е дошъл след като Върховият административен съд отхвърли предложението на предишния министър проф. Николай Денков да се отмени обществената поръчка за фирма, която да оценява проектите на българските учени. Съмнявайки се в качеството на такова оценяване, Денков беше предложил то да се осъществява вместо от фирма от отделни известни чужди учени.

Италианската фирма "Прогетти плант ", класирана на първо място, обаче обжалва решението и съдът се произнесе в нейна полза. Сега предстои сключването на договор с фирмата- оценител, но сроковете вече са забавени.И днес обаче продължиха дебатите - кое е по-важно, проектите да бъдат оценени коректно или да се изпълни закона.

Красимир Вълчев, министър на образованието и науката При друго решение на ВАС ние щяхме да бъдем изправени пред дилемата или да нарушим закона, или да сме виновни за загуба на средства, за допълнително забавяне и за загуба на средства, казвам с други думи стартирането на тази процедура не е било обмислено и от гледна точка на сроковете е било безотговорно.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?