НОВИНИ

Швейцария гласува на референдум за постепенно отказване от ядрената енергия

Швейцарците ще се произнесат днес на референдум относно нов закон, чиято цел е ядрената енергия постепенно да бъде заменена с възобновяеми енергийни източници, съобщи Франс прес.

bnt avatar logo
от БТА
11:03, 21.05.2017
Чете се за: 00:39 мин.
По света
швейцария гласува референдум постепенно отказване ядрената енергия
Снимка:

Проектът за преразглеждане на закона за енергетиката е резултат от дълъг процес, започнал след ядреното бедствие във Фукушима, предизвикано от гигантско цунами през март 2011 г. в Япония.

Според социологическо проучване от 10 май на института gfs.bern 56 процента от швейцарците подкрепят новия закон, 37 процента са против него, а 7 процента от запитаните не могат да вземат решение.

Няколко седмици след катастрофата във Фукушима Швейцария, която има пет атомни реактора, произвеждащи около една трета от електричеството в страната, реши да се откаже от ядрената енергия към 2034 г.

Парламентът подкрепя новия закон, но най-голямата швейцарска партия Демократичния съюз на центъра поиска референдум по този въпрос, защото смята, че прилагането на текста ще доведе до по-високи сметки и ще застраши електроснабдяването. Според партията трансформирането на цялата енергийна система ще струва около 200 милиарда швейцарски франка (183 милиарда евро) до 2050 година. Това значи, че на четиричленно домакинство ще се падат по 3200 швейцарски франка (2900 евро) годишно допълнителни разходи за сметки и данъци.
Правителството оспорва тези сметки и казва, че оскъпяването за четиричленно домакинство ще бъде само 40 швейцарски франка на година.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Спасиха трима туристи, заседнали в преспа над езерото Окото в Пирин
Спасиха трима туристи, заседнали в преспа над езерото "Окото" в Пирин
Президентът Румен Радев: България се връща като фактор във външната политика
Президентът Румен Радев: България се връща като фактор във външната политика