България продължава да е сред държавите членки на Европейския съюз с най-много смъртни случаи, дължащи се на замърсяването на въздуха. Това сочи доклад на Европейската комисия. Според лекарите фините прахови частици от 2,5 микрона са най-вредни за хората, защото те навлизат в дихателната система и увреждат органите. Особено през отоплителния сезон, София и Пловдив са сред градовете в страната с най-чести отклонения от нормите.
Пловдивчани днес дишаха сравнително чист въздух. Превишения в допустимите норми за фини прахови частици в атмосферата нямаше. Измервателните станции в града отчитат тенденция за трайно намаляване на замърсяването на въздуха през последните години.
Въпреки това обаче, в Пловдив една пета от дните в годината са с превишение на нормите, а дните с мръсен въздух са повече от допустимите 35 годишно.
Анализът на общината сочи, че най-много фини прахови частици се отделят в районите "Централен" и "Западен", където промишленото и битовото отопление е най-застъпено. Транспортът също оказва своето влияние. Над 40% от регистрираните автомобили в общината са стари.
Успокоително до някъде е, че и Пловдив, и столицата са далеч от челните редици за замърсени градове в Европа.
;България трябва да използва норматива на Световната здравна организация за замърсяването на въздуха, а не този на Европейския съюз, каза в "Денят започва" с Георги Любенов пулмологът д-р Александър Симидчиев. Този на Световната здравна организация за нормални стойности на замърсяване е два пъти по-нисък.
Д-р Александър Симидчиев, пулмолог: Всяко едно качване, качва здравните рискове. Затова е необходимо да сме запознати със здравните рискове. В никакъв случай не искам да се всява паника, не става дума за подобно нещо.
Според д-р Симидчиев най-вредни са най-малките фини прахови частици от 2,5 микрона. Колите и твърдото битово гориво са най-големият замърсител.
;Според омбудсмана Диана Ковачева общината вече взима мерки.
Диана Ковачева, омбудсман: Обсъждат се мерки дори за инкриминиране на изгарянето на отпадъците, сега разбира се, не всичко трябва да бъде престъпление, нека се обмисли внимателно и тази мярка, да се види дали ще има превантивен контрол, т.е. превенцията дали ще е налице - хората да са наясно, че освен административно-наказателни има и наказателни мерки.;
София не е в челните редици на замърсяване, както се твърди, каза климатологът проф. Георги Рачев.
Проф. Георги Рачев, климатолог: София диша сравнително чист въздух. Ние превишаваме европейските норми около два пъти по отношение на фини прахови частици някъде 60 дни в годината, а трябва да сме 35 дни в годината по отношение на среднодевната концентрация на фини прахови частици.
Мъглите в Софийското поле задържат мръсния въздух над столицата, обясни проф. Рачев. Когато задуха вятър, нивата на замърсяване падат. Така ще стане и с южния вятър, който очакваме през седмицата, прогнозира още климатологът.
Прогнозите на Столична община са за повишение на нивата на фините прахови частици в София в средата на седмицата.