При социологическо допитване някои от хората се страхуват да кажат как реално са гласували или умишлено крият вота си. Така социолозите обясняват разминаването в резултатите, които се получиха както на първия, така и на втория тур между данните от екзитпола и реалното преброяване. Като тревожно явление отчитат и факта, че немалка част от гласувалите отказват да участват в социлогическата анкета.
This is a modal window.
Разминаване между екзитпола и реалното преброяване на гласовете се получи на балотажа в София. Екзитполът показа значителна разлика между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова, която реално се оказа по-малка.
Екзитполът е социологическо допитване, което се прави веднага след като хората пуснат гласа си излязат от избирателната секция.
Скрит вот - така социолозите обясняват участиоето в анкетата, когато по една или друга причина избирателят не споделя как действително е гласувал.
Първан Симеонов - Галъп интернешънъл: Може да е скрит, защото някои десни са си казали "гласувам за Манолова без да го обявя после в екзитпола", но по-вероятно ми се струва това да е бил скрит вот от стеснения страх, несигурност. По-непрестижно е било да се каже, че се е гласувало за опозиционния кандидат.
Методологията, по която се прави проучването, е една съща и обикновено дава точни резултати, но защо понякога се пропуква.
Геновева Петрова - Алфа рисърч: Това не е резултата от методологията, това не е резултат и от начина, по който е организирано проучването. Единствената причина, която може да повлияе, е опит за влияние върху самият вот на избирателите.
На първия тур в Пловдив екзитполът показва, че втори резултат има Дани Каназирева, а реалното преброяване отчете, че е Славчо Атанасов. Социолозите установиха, че е имало организирана група от хора, които умишлено са давали неверни данни в анкетата.
Димитър Ганев - Тренд: Пускане на хора без да имат право да гласуват в тази секция, да симулират гласуване, да влизат в секцията, да излизат без да се гласували, те нямат право да гласуват в тази секция и съответно. И когато излезе дадения човек, те анкетират всеки трети излязъл и гласувал, само че ние когато не знаем, че той не е гласувал, ние нямаме контрол над това.
Хората трябва да са сигурни, уверяват социолозите, че участието им в такива анкети е абсолютно анонимно. При допитването не се събират лични данни, попълва се анкетна карта, която се пуска в непрозрачна кутия.