НОВИНИ

Внимавайте с медузите в Черно море

През август медузите в Черно море са обичайна гледка – красива е от брега, но за плувците може да бъде и опасна. Тази година по крайбрежието във Варна могат да се видят до 50-сантиметрови екземпляри, но популацията им е дори по-малка от предишни лета. Явлението е нормално, защото развитието на мекотелите е циклично, информират учените от Института по рибни ресурси във Варна. В Черно море няма видове, които да са опасни за живота на хората.

БНТ2-Варна
от БНТ2-Варна Мартин Николов / Емил Жупов
18:10, 28.08.2017
14598
Чете се за: 00:37 мин.
У нас

Двата вида медузи, които живеят в Черно море, са безопасни. Достигат до 60 сантиметра големина и живеят близо до брега, защото това е естественото им местообитание.

Хората, които посещават плажовете, споделят, че медузи има навсякъде. Децата се страхуват от тях, защото могат да се опарят. Опарванията са болезнени, като на мястото на допира се появява червено петно, но не са опасни за живота на човек.

Доцент Веселина Михнева, Институт по рибни ресурси - Варна:
"Единствено може би хора, които са алергични към някакви подобни вещества, могат да развият малко по-остра форма на алергия."

При опарване може да се потърси лекарска помощ. Самолечението също е възможно, като мястото се почиства с воден разтвор на винен оцет.

Доцент Веселина Михнева, Институт по рибни ресурси - Варна:
"Според мен е по-опасно, когато плувците, които плуват малко по-навътре от брега, се срещнат с най-голямата медуза – те могат да се блъснат в нея и това е по-неприятно за тях, отколкото самото опарване."

Специалистите уверяват, че отровата на медузите е далеч по-безобидна от убождането от опасните морски риби - дракон, скорпид и морска котка.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Двама министри от кабинета „Борисов 1“ отиват на съд
Двама министри от кабинета „Борисов 1“ отиват на съд
Пожар избухна край Сопот
Пожар избухна край Сопот