Да се предприемат спешни мерки за гарантирането на качеството на въздуха в квартал "Красна поляна". Това поискаха жители от комисията по екология към Столичния общински съвет. Оттам поканиха граждани, за да ги запознаят с механизма, по който ще действа общината при прогноза за замърсяване на въздуха с фини прахови частици. А също така да чуе какво предлагат жителите за справяне с проблема. Всички предложения ще бъдат обсъдени на утрешното заседание на комисията. В края на месеца мерките ще бъдат гласувани от общинските съветници.
Целта на мерките, които общинарите залагат в програмата са с цел да се предотврати прогнозата, която дава системата за ранно оповестяване. Тя беше разработена от Българската академия на науките и заработи през декември. Системата дава възможност на местните власти да знаят какво се очаква в следващите 48 часа. В зависимост от данните ще се предприемат различни мерки. При очаквано запрашаване до 100 микрограма на кубичен метър гражданите ще бъдат информирани чрез сайта на Общината и медиите и ще бъдат призовани да не използват личните си автомобили.
При възможнтост хората, които се отопляват на твърдо гориво, ще трябва да го заменят с друго. При надвишаване на замърсяването над 100 микрограма към всички тези мерки ше се добавя и използването на буферните паркинги срещу билет или карта за градския транспорт.
Лорита Радева, председател на комисията по екология в Столичния общински съвет: "Над 150 микрограма към буферните паркинги добавяме и предложението за увеличаване двойно цената за престой, паркиране в синя зона. Следващата стъпка, която планираме да предложим и да гласуваме, това е т.нар. ползването на "зелен билет", който е на стойност 1 лев и дава възможност за ползване, целодневно на цялата градска мрежа."
До пълна забрана за движение по централните улици и въвеждане на безплатен градски транспорт ще се стига само в краен случай и при дълготрайна прогноза за дни с високи нива на замърсяване на въздуха. От Общината искат въвеждане на стандарт за горивата, който да не позволява социално слаби да получават въглища и дърва, които не щадят околната среда. Искат също така и въвеждане на евростикер.
Лорита Радева, председател на комисията по екология в Столичния общински съвет: "По време на техническите прегледи на автомобила, е нашето предложение да се установява спрямо проверка на изгорелите газове какви замърсители формират те в процеса на тяхната експлоатация и те да бъдат приравнени към съответния евроклас.
На базата на измерванията и в определени дни автомобили, които отговарят на клас под "Евро 05" няма да могат да влизат в центъра. За да не се достига до високи нива на фини прахови частици във въздуха местната власт ще прилага и т.нар. постоянни мерки. Сред тях са по-честото миене на улиците и сгъстяване на графика за събиране на едрогабаритни отпадъци. Обособяване на успокоени зони, увеличаване на обхвата и броя на пешеходните зони са други мерки, с които общинарите ще борят мръсния въздух. Всичко това обаче беше определено от жителите на квартал "Красна поляна" като формално и неефективно. Те настояха за спешни мерки и срокове, защото въздухът в техния район разболява.
Десислава Вучева, жител на кв. "Красна поляна": "В "Красна поляна" как живеем ли? Ами ние не живеем. Ние се молиме за дъжд, вятър."
Симеон Серафимов, жител на "Западен парк": "Много хора са ми казвали, че минавайки от там с автомобилите си смогът става в пъти по-гъст отколкото в останалата част на София. И се надушва, че това е изгорена пластмаса и гума."
Десислава: "Над 10 години вече този район там е без контрол, хаос."
От квартала излязоха и с още предложения.
Мария Панчева, Инициативен комитет "Подкрепа за Красна поляна": "Моментално може да започне изнасянето на пунктовете за вторични суровини, които са в този район и откъдето се черпи много материал, за да се изгаря отпадъци и в печките, и навън."
Поставянето на още камери на Виетнамските общежития, както и такива в Западния парк. Панчева настоява и за въвеждане на обществено полезен труд, тъй като глобите са несъбираеми. Настояват и за промяна на договорните условия с обитателите на Виетнамските общежития, които да регламентират начина, по който да се отопляват, както и общината да каже кога ще бъдат премахнати останалите 9 блока.