ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Иновативен център за ранна социализация отваря врати във Варна

bnt avatar logo от Нивелина Няголова
A+ A-
Чете се за: 00:54 мин.
У нас

До дни във Варна ще заработи иновативен център за ранна социализация, диагностика и превенция на деца от 0 до 3 години. Проектът „Зеленият двор“ цели да помогне на най-малките по-лесно да се адаптират към детската ясла или градина. Какво представлява това – разказват кореспондентите ни от Варна.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Зеленият двор на Варна се прави по примера на Зелените къщи във Франция, които са в помощ на родителите и децата още от 80-те години на миналия век. Опитът на експертите показва, че така по-лесно се избягват проблемите, свързани с прехода между детското заведение и дома.

      Д-р Мириам Сежер, детски психиатър: Когато се работи с най-малките деца, трябва да се отчита фактът, че достойнството им е толкова, колкото на възрастен човек. Просто е въпрос на размери. Те имат нужда от места за ранно социализиране. Там те са със своите родители, има и специалисти, които помагат промяната да стане по-леко.

      За доктор Юлияна Йоргова работата с деца е призвание. Всеки ден през кабинета ѝ минават родители, които срещат трудности с адаптацията на децата им към яслите и градините.

      Д-р Юлияна Йоргова, педиатър: Има варианти те да бъдат отглеждани в по-малки групи с повече персонално внимание, така че да се съхрани тяхното желание да общуват. В тези случаи този вид центрове са много полезни.
      Десислава Едрева: Колкото повече хора обръщат внимание и го въвеждат сред хората, толкова по-добре, защото има места, където не обръщат внимание на децата.

      Варна е вторият град у нас, в който се открива такъв център.

      Доц.дпн Моника Богданова, психоаналитик: Това е едно свободно, защитено пространство, в което специалистите подкрепят, съпровождат и се включват, когато е нужно. Естествено всичко започва с лека подозрителност, въпроси, търсене на консултации и среща с психоаналитик, до момента, в който родителите и децата не усетят каква е разликата и защо са тук.

      В центъра ще работят психолози, педиатри, логопеди и педагози изцяло на доброволни начала.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?