Икономическата ситуация в Русия, отношенията Москва-Вашингтон и Парижкото климатично споразумение бяха сред основните теми на втория ден от икономическия форум, който се провежда в Санкт Петербург. В панела, заедно с руския президент Владимир Путин, участваха лидерите на Австрия, Индия и Молдова.
This is a modal window.
Нова фаза в растежа на руската икономика, разликата в доходите на руснаците е огромна, а търсенето на руска връзка в американските избори трябва да спре - това пък бяха акцентите в дискусията, в която участва руският президент - Владимир Путин.
Владимир Путин, президент на Русия: "Професионалистите искат да си сътрудничат, бизнесът го иска. Те разбират колко е важно това сътрудничество, колко важна е обмяната на информация. Но на политическо ниво, хората се возят в бронирани автомобили, те са в безопасност, явно не усещат, че има заплаха за гражданите им. АКО това продължи, ще имаме удари в Германия, в Брюксел, в Съединените щати, в Русия. Многократно съм казвал - трябва да обединим усилията си в борбата срещу глобалните заплахи, а една една от тях е тероризмът. Ако НАТО е готова да работи конструктивно в тази посока - разбира се, че ще сътрудничим."
Дискусията беше водена от американската журналистка Меган Кели - обект на сексисткси изказвания от страна на Доналд Тръмп по време на кандидатпрезидентската кампания. В първия ден на форума Владимир Путин заяви, че Москва е готова да доставя зенитни ракетни комолекси Ес-400 на Турция. Анкара от години търси начин да се сдобие със система за противоракетна отбрана на далечни разстояния, като в момента разчита на натовските съоръжения.
Бившият финансов министър на Русия - Алексей Кудрин, се обяви за приватизация на петролния сектор в рамките на следващите 7-8 години. От Кремъл отхвърлиха идеята. Стана ясно, че въпреки политическите разногласия и в условията на действащи санкции търговията между Германия и Русия е белязала ръст с 40% през първото тримесечие на тази година.