ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Взеха проби за Африканска чума по свинете и във Видин

bnt avatar logo от Венета Николова
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
У нас

Взети са проби за болестта и във Видин, резултатите ще станат ясни утре. Иначе от Българската агенция по безопасност на храните отрекоха да се загробват живи животни в русенско и допуснаха медии близо до площадката за загробване. В Николово и Бръшлен евтаназията на животните продължава. В Голямо Враново трябва да започне в следващите дни. Общо около 90 000 животни ще бъдат умъртвени.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Със специално предпазно облекло медиите бяха допуснати близо до мястото на загробване на животните. Според експертите, това е единствената правилна мярка за ликвидиране на заразата.

Д-р Цвятко Александров - зам.-изпълнителен директор на БАБХ: В медийното пространство се появяват редица информации относно това, което се прави. Самите ветеринарни лекари работят под огромен стрес. Няма загробване на животни живи.

В индустриалната ферма в Голямо Враново от днес започват подготовка за евтаназиране на заразените животни, но настояват здравите прасета да бъдат запазени. Това позволява европейска директива от 2002 година.

Д-р Цвятко Александров - зам.-изпълнителен директор на БАБХ: Тази дерогация е възможна само и единствено, когато се гарантира спиране на тези свине от другите свине в обекта, т.е. няма общ фураж, няма общ персонал. В тия свинекоплекси, изградени 80-те години тук, това нещо го няма.

Според ветеринарните лекари, вирусът може да е бил пренесен от човек, който е бил в контакт със заразено прясно зърно. Освен това заболяването е разпространено и сред дивите прасета. Популацията им бележи бум през последните две години, тъй като ловците рядко ги отстрелваха.

Мирослав Стойчев - ловец: Миналата година бе забранен груповият лов с кучета, а по принцип дива свиня без кучета трудно се вади от тръстика, от гъсти места, където са ѝ ареалите на живот.

Почти половината от 40 -те хиляди животни в свинефермата в Бръшлен вече са загробени.

Д-р Христо Стойков - изпълнителен директор на свинекомплекса в Бръшлен: Ние можем да се справим за три месеца - да почистим, да дезинфекцираме целия комплекс и да сме готови за зареждане. Вече от тук е въпросът какво ще направи държавата.

Свиневъдите, които търпят големи загуби, настояват за драстични мерки срещу разпространението на африканската чума, за да се гарантира по-нататък техния бизнес.

Свързани статии:

Стопани в Русенско продължават да отглеждат прасета, въпреки забраната
Стопани в Русенско продължават да отглеждат прасета, въпреки забраната
Въпреки въведената забрана във връзка с разпространението на...
Чете се за: 00:36 мин.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?