Политическо земетресение в Австрия - така медиите нарекоха победата на Норберт Хофер с 36 на сто на първия тур от президентските избори. 45-годишният националист, баща на четири деца, който ходи с бастун след тежка злополука с парапланер и на обществени места разнася личния си пистолет Глок, минава за „дружелюбното лице" на дясната „Партия на свободата". На втория тур на 22 май той ще се състезава с независимия Александер ван дер Белен.
Не случайно френският Национален фронт и Марин Льо Пен се зарадваха отново повториха абсурдното си твърдение, че Европейският съюз потискал народите. Хофер получи много гласове от редиците на работническата класа, точно такава е тенденцията и другаде. Във Франция, в Полша, в Унгария хората с по-ниско образование и по-ниски доходи все по-често клонят към истерично и опасно политическо поведение, защото ги е страх от бежанците, от исляма, от тероризма, боят се работните си места, за жилищата и за бъдещето си.
Популисти като австрийската Партия на свободата коварно „превеждат" тези страхове на разбираем политически език и агитират не само срещу бежанците, мигрантите и исляма, но и срещу Европейския съюз. Норберт Хофер членува не само в Партията на свободата, но и в архаични организации, които са типични за антилибералите и националистите - студентско патриотично сдружение и клуб по стрелба.
Той навремето беше срещу приемането на Австрия в ЕС, а днес смята протестите на „Пегида" в Германия за основателни и критикува като твърде мека политиката на правителството към бежанците. А тя всъщност е обратното, защото тъкмо Австрия затвори така наречения Балкански маршрут на бежанците. 45-годишният Хофер победи на първия тур с гласовете на гневните и разочаровани австрийци, а победата му беше звънка плесница за управляващите социалдемократи и християндемократи.
Сега тези две партии, които досега държаха монопола върху политическия живот в страната, са длъжни да реагират с максимална твърдост, защото избирателите на Хофер са объркани и заблудени и могат да поемат в много опасна посока, която близо 80 години доведе на власт популиста Хитлер. Оттогава помним, че мнозинството понякога допуска фатални грешки.