Жителите на луковитското село Ъглен излязоха днес на протест срещу разкриването на кариера в землището на населеното място. Те смятат, че изграждането на съоръжението застрашава селото да остане без питейна вода, да разруши уникалната природа и да провали възможността за развитие на екотуризъм, а с това да се обрече целият район на разруха.
Проучванията на терена за изграждане на кариера за добив на подземни богатства край Ъглен започват преди около 15 години. През 2013 г. Министерство на икономиката и енергетиката открива концесионна процедура. Мястото, предвидено за добив на инертни материали, се намира в близост да един от най-красивите каньони на река Вит, до водохващането за Ъглен, както и до местност, защитена от Натура 2000. Според хората вредата ще бъде не само за природата, но и за хората: селото може да остане без вода.
Йото Пацов, жител на Ъглен: И тъй като ние все пак сме съвременни хора и не сме съгласни да вадим от килерите кобилиците и да калайдисваме котлите и да накисваме бакълите, предпочитаме да имаме достъп до вода, независимо от икономическите и не само икономическите интереси на група хора, които са получили разрешение да строят.
Концесията е спечелена от софийска фирма. По време на обществените обсъждания концесионерът и местните жители се срещат няколко пъти.
Таня Гетова, кмет на с. Ъглен: Обещават разкриване на работни места. В нашето село има много млади хора, които са неквалифицирани, така че за тези машини, които ще дойдат да рушат околностите на селото трябва квалифицирана работна ръка. Така че не вярвам да вземат работници от селото. Обещават, че няма да има запрашаване, че няма да има разрушаване на пътища, че няма да има разрушаване на жилища. Но какво ще бъде всъщност никой не знае.
Когато разбират, че край селото им ще се открива кариера, ъгленчани сформират инициативен комитет против концесията, пишат писма до съответните институции. Но не получават отговор.
Лъчезар Спасов, жител: Една такава кариера би унищожила на 100% земеделска земя, разредена дъбова гора и непоправими щети за много видове бозайници, птици и защитени насекоми.
Христо Николов: Обясненията, че ще се измисли транспортна схема, по която камионите да минават по път, който не минава през населените места, са абсолютно необосновани. Когато тръгне изграждането на магистрала "Хемус", те ще минават точно през Ъглен, Дерманци и Торос.
Жителите на Ъглен са категорични, че ако процедурата по изграждане на кариерата не бъде прекратена, ще продължат протестите си със затваряне на пътища.