Александра Тоткова стана световна шампионка по спортно катерене при девойките

11:59, 31.08.2022
Чете се за: 01:57 мин.
александра тоткова стана световна шампионка спортно катерене девойките

Българската Александра Тоткова спечели златен медал от Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки, което се провежда в Далас, САЩ.

В предпоследния ден на шампионата Тоткова триумфира в дисциплината "трудност" при девойките Youth A (16-17 г.), като преди това оглави класирането и в квалификациите, и в полуфинала.

Именно успехът и в полуфиналите се оказа решаващ за Александра Тоткова, тъй като във финала тя заедно със словенката Сара Копар единствени изкачиха целия маршрут, но заради успеха си в полуфинала българката заслужи първото място, докато Копар остана със среброто.

По този начин българката спечели общо третия си медал от Световното първенство за девойки, след като на шампионата преди три години тя спечели сребро и бронз при 14/15-годишните на първенството в Арко, Италия.

Състезанието завършва днес с полуфиналите и финалите в дисциплината "трудност" за групата Youth B (14-15 г.) и юношите Youth A (16-17 г.), в които участие ще вземат общо четирима българи.

В групата 14/15-годишни при девойките ще участва Валисия Мей при девойките, а при юношите за призови класирания ще се борят Боян Киров, Слав Киров и Николай Русев.