НОВИНИ

Българин беше арестуван с тежки обвинения за шпионаж в Босилеград

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
19:58, 10.12.2023
Чете се за: 16:37 мин.
Балкани
Слушай новината

Шпионски скандал с българско участие се развихри в Сърбия тази седмица. Българин беше арестуван с тежки обвинения за шпионаж в Босилеград.

Бившият офицер от Югославската армия Любен Григоров е задържан и обвинен, че издавал военни тайни и шпионирал в полза на България. Арестът му се случва на фона на предстоящите в неделя парламентарни избори в Сърбия и съвсем не е първият шпионски скандал в западната ни съседка.

Предизборна акция или опит за сплашване на българското малцинство там - Антония Сукалинска работи по темата.

Сърбия задържа пенсионер заради шпионаж. Любен Григоров, българин, на 61 години все още е в ареста, ще стои зад решетките 30 дни. Срокът за задържането на българина е подплатен със сериозни обвинения – Любен Григоров
е шпионирал в полза на България, като е издавал военни тайни за кадровите промени в сръбската армия, за числеността на военните части, използвано оръжие. Шпионският скандал вече се завихри в сръбските медии. Те замесват ДАНС, НАТО, службите на Косово и Хърватия.

Бившият офицер е арестуван в дома си, след като е бил следен дълго време от спецслужбите и прокуратурата.
Иззет е компютърът му. Обискирано е и работното му място.

Роска Раденкова: "Изненадах се, когато дойдох оня ден до колата и милиционерите тук стоят, блендят, с едни маски беа, викам - Боже, какво става, на нас ни беше така впечатлението, че он беше добър човек."

Владимир Захариев, кмет на Босилеград: "Па нема некой у Босилеград, който да не е изненадан, но това вече не знаем какво е станало. Наш съгражданин, с който сме работили много фестивали ние от общината, конкретно фестивал за чукане на яйца последните неколко години."

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "Виждам едно изрядно до вчера семейство, на което му е съсипан животът. Много трудно се живее в такава малка среда със стигмата за шпионин, за предател."

Роска Раденкова: "И чувам затворили го, има подавница, работи у културния дом е ситуиран, има си пари и всичко, жена му у банка работи."

Любен Григоров е от българското малцинство в Босилеград. Има двойно гражданство. Офицер от резерва на бившата Югославска армия, той е пенсионер от 20 години. Работи в културния дом на града, отваря и собствена бакалия, често пътува до София, където живее дъщеря му. Освен че няма никакъв досег до военните служби на Сърбия, обвиненията в шпионаж "намирисват" на активно мероприятие отдалеч и заради куп други обстоятелства.

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "Не е нито за първи път, а не е и единственият случай за съжаление. Аз не знам с какво разполага следствието и до какви резултати ще стигне, но от това, което чета по медиите, леко съм озадачен. Това ми звучи най-меко странно затова, защото в днешния ден да обвините един обикновен служител на центъра в Босилеград за шпионаж, при положение, че има толкова съвременни средства за шпиониране, които буквално съществуват сателитни програми, с които можете
да видите котката на съседния двор какво прави и къде се разхожда, това е действително малко странно."

Владимир Захариев, кмет на Босилеград: "Като деец и организатор на тези културни мероприятия отличен, но за други работи не зная. Той си работи при Центъра на културата, който си е друго юридическо лице, не е към общината. Там си има библиотека и Център на култура и той си е тамо зает. Задните 2-3 години си отвори частно магазинче и просто сме учудени всички какво е там станало, но това е вече работа на други органи, които ние не посегваме, нито имаме възможност да разговаряме."

Дали Григоров е имал достъп до секретна военна информация и заплашил ли е сигурността на сръбската прокуратурата тепърва ще доказва. Българската държава е поискала от сръбските власти информация за задържането му – неговото местонахождение, повдигнатите обвинения, здравословното му състояние, осигурен ли му е защитник. От Министерството на външните работи обясниха, че все още очакват официален отговор от сръбската страна и имат готовност да окажат необходимото съдействие, в рамките на своята компетентност и
правомощия.

Едвин Сугарев, бивш консул на България в Ниш: "Смятам най-малкото би трябвало ДАНС да реагира на обвиненията, че те са в основата на всичко това, че те са осигурявали финансов ресурс, специален фонд, както говорят в сръбските медии за този тъй наречен шпионин и т. н. Мисля, че българската страна трябва да реагира, но с известно чувство за хумор, тъй като ситуацията е комична."

Шпионският скандал олеква съвсем, защото се случва десетина дни преди парламентарните избори в Сърбия. И съвсем не е единствен - преди седмици от страната беше изгонен и хърватски дипломат, също обвинен в шпионаж. И целта на този предизборен водевил прозира доста ясно. Механизмът е до болка познат – умишлено разпалване на националистични чувства, които ще дадат повече гласове за този, който обещава спасение.

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "Ето, българите ни атакуват, албанците ни атакуват, давайте, гласувайте за нас, че без нас отиде всичко."

Едвин Сугарев, бивш консул на България в Ниш: "Знаете, че те са в предизборна ситуация. Знаете, че управляващата партия на Александър Вучич, Сръбската прогресивна партия е в коалиция със сръбската радикална партия на военнопрестъпника Войслав Шешел. Както изглежда, те се стремят по всякакъв начин да нагнетят повече националистически чувства и да привлекат по този начин по-голям електорат."

В първите дни от задържането на Любен Григоров сръбските медии оцениха случая семпло и го регистрираха с няколко изречения. Интересът им в последствие беше разпален и рязко започна да доминира - уточнява кореспондентът на БТА в Босилеград Александър Димитров.

Александър Димитров, кореспондент на БТА в Босилеград: "Отзвукът е много сериозен. Всички сръбски медии му обръщат внимание на този случай и правят, доколкото имат информация, малко по-обстойни, по-широки статии за този казус. Наистина объркването е голямо, доколко са верни - това е друг въпрос. И с хърватското малцинство има абсолютно същите обвинения, много пъти Албания и малцинството албанското в Сърбия преживява подобни казуси."

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "В сръбското общество непрекъснато се тиражира някаква опасност, че тука ето има някакви сепаратистки тенденции, искат да се откъснат, да се присъединят към България, тази мантра я слушам повече от 30 години и съм се опитвал вече няколко пъти да им доказвам, че това действително не е така, че в днешно време вече няма как да имаме тия тези за прекрояване на границите, точно обратното – те идват от Белград, от Банялук и т.н., а не тук от Босилеград."

Александър Димитров, кореспондент на БТА в Босилеград: "Това всичко е един метод, който мога да кажа съвсем спокойно, е от старо време, но върши още работа, така че мобилизират максимално хората, сплашват ги максимално и резултата ще го видим на 17 декември, когато ще се проведат поредните извънредни парламентарни избори в Сърбия."

Само преди месец, на 8 ноември, в Босилеград беше обискиран и Културно-информационния център. Полицаи иззеха 23 бройки от книгата на бившия консул на България в Ниш Едвин Сугарев „Елегия за Краище – съдбата на българите в западните покрайнини“. Срещу председателя на културния център Иван Николов е
образувано досъдебно производство за подбуждане на национална, расова и религиозна омраза и нетърпимост.

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "Аз все още съм на етап предварително производство и не знам от тука нататък не знам дали ще се повдигне обвинение срещу мен, но пък познавам поне още пет души от Босилеград и един в Цариброд, които имат подобни обвинения - наказателни предварително производство, с които ги държат в такава една неизвестност. Оказва се психологически натиск и т.н., нещо, което през последните няколко години е редовна практика и наистина странно ми звучи. Форма на натиск."

Едвин Сугарев, бивш консул на България в Ниш: "Сплашване, разбира се, има и това е знак именно към българите там. Казва им се внимавайте в картинките, защото ние можем да направим всичко с всеки. Това е накратко казано
посланието. Не си въобразявайте, че Европейският съюз или България ще ви спаси. Това е политика, която доста отдавна се води по най-различен начин. Чрез арести, чрез повдигане на обвинения, чрез спирания на границата чрез конфискации и прочие подобни прецеденти. Това от години и съм го наблюдавал в Сърбия."

Доста сръбски медии, включително и електронното издание на вестник „Политика“, пишат, че задържаният за шпионаж Любен Григоров е работил в КИЦ-а, заедно с Иван Николов, но това не е вярно. Григоров е бил директор на общинския културен дом в града и се е занимавал основно с организиране на фестивали.

Едвин Сугарев, бивш консул на България в Ниш: "Според мен е най-плашещо в случая е опитът да се свърже този изцяло скалъпен с бели конци съшит шпионски скандал със случая в КИЦ Босилеград и арестуването на моята
книга и повдигането на обвинение за национална расова и етническа омраза срещу Иван Николов, което е доста сериозна работа, тъй като според този член 317 ал. А по сръбския национален наказателен кодекс, затова се полагат между 2 и 10 години затвор."

Димитър Димитров: "Тука нема нема па се случи нещо, нема нема пак се случи нещо и как да ви кажа ние тука некак се губим, нямаме достатъчна защита, ние така го преценяваме."

Владимир Захариев, кмет на Босилеград: "Само сме всички учудени, а не и заплашени. Мисля, че и вие го разбирате това, че не е истина. Учудени – как? Защо?"

Едвин Сугарев, бивш консул на България в Ниш: "Трябва много да се внимава. Да не би този пришит случай да послужи като повод примерно да бъде забранен Българският културно-информационен център в Босилеград и да бъде репресиран неговият председател, който е може би най-силната фигура между българите в това малцинство."

Александър Димитров, кореспондент на БТА в Босилеград: "Много ми се иска българската държава да осъзнае ролята на малцинствата и по-точно българското малцинство в Сърбия и да разбере, че наистина трябва малко по-
постоянно и може би по-категорично да го защитава това малцинство, защото наистина се намираме в един много труден период, когато сме оставени, мога меко да кажа, на произвола на бездействията."

Димитър Димитров: "Ние се усещаме тука като хора, които са забравени и от Бога, и от царя – и от едната, и от другата държава. За едната сме колония и резерват и всичко природно и родно отива за Сърбия, а другата пък как да Ви кажа, и преди малко казах, не ни защитава по начин, по който требва да ни защитава."

Александър Димитров, кореспондент на БТА в Босилеград: "Време е за действия, време е за категорични и точни подходи, българската политика, още повече България като член на ЕС, има своите възможности, своите параметри
как може да накара сръбската държава да се съобразява с проблемите на българите в Сърбия."

Проблемите на българското малцинство в Сърбия, казва Иван Николов, са свързани основно с оцеляването на населението – високата безработица, несигурността, застрашаването на околната среда, спазването на човешките и най-вече малцинствените права.

Иван Николов, председател на Културно-информационен център Босилеград: "Оставаме по-малко и по-малко и скоро време може да очакваме, че града ще бъде изпразнен. Това е реалния проблем. Всичко останало, което става това са едни шумотевици, които ще отшумят за месец-два и освен, че ще оставят поредната, как да кажа, чувство на страх и обреченост, ще съсипят живота на конкретни хора, които ще оставят трайни последствия върху тях. Това наистина е по-притеснителното от тези шпионски афери, за които може би след изборите, никой няма да си спомня."

Всички трябва да внимаваме, предупреждава бившият ни консул в Ниш Едвин Сугарев – българската общественост и външно министерство, но най-вече българските служби за сигурност. Случаят може да е комичен, може да е за политическа употреба в предизборен порядък. Но не е маловажен. Един човек е зад решетките и това ще обърне неговия живот и този на близките му. И държавата ни трябва да реагира подобаващо.

Автор: Антония Сукалинска

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Карлос Насар: Посвещавам световния рекорд на моя треньор, който не е вече сред нас
Карлос Насар: Посвещавам световния рекорд на моя треньор, който не е вече сред нас
Владимир Зографски завърши на 43-о място във втория старт от Световната купа по ски скокове в Клингентал
Владимир Зографски завърши на 43-о място във втория старт от Световната купа по ски скокове в Клингентал