Българинът Никола Кънов покри норматив за международен гросмайстор на турнир по шахмат в Грьонинген

11:23, 31.12.2023

Българинът Никола Кънов завърши на четвърто място и покри норматив за международен гросмайстор на турнир по шахмат в Грьонинген (Нидерландия).

В последния девети кръг на надпреварата той победи фаворита Валери Казаковски (Литва). Никола Кънов успя да спечели с черните фигури и да завърши надпреварата с постижение 2587, повишавайки международния си рейтинг с 52 точки.

Българинът приключи с актив от 6.5 точки на четвърта позиция, колкото имат и заелите втори и трето място съответно Казановски и Ори Кобо (Израел). Победител стана Евгени Романов (Норвегия) със 7.5 точки.

В 59-о издание на фестивала в Грьонинген Кънов остави след себе си доста опитни състезатели, включително седем гросмайстори и осем международни майстори, а освен това спечели наградата за младежи в А-турнира.