ЕК отчете положително развитие на икономиката в България. Според Брюксел в страната вече не се наблюдават икономически дисбаланси, каквито имаше през миналата година и тя е извадена от списъка на рисковите държави. ЕК представи днес зимната си оценка за развитието на икономиките и реформите в държавите от ЕС.
Еврокомисията днес даде Българиядза пример по отношение на макроикономическите си показатели. За първи път от 2012 година, откакто Комисията изготвя списъка на държавите с дисбаланси, страната ни беше извадена от него.
Зам.-председателят на ЕК коментира след въпрос на БНТ, че процесите на приемането на страната ни в чакалнята на еврозоната и анализът на Еврокомисията не са свързани, но въпреки това добрите икономически показатели са помогнали на страната ни да изпълни предприсъединителните критерии.
Страната ни далеч не се представя толкова добре по отношение на прехдоа към зелена икономика в Европа. Българската икономика е зависима от въглищната индустия, отчитат от ЕК. Отчитат се и проблемите с мръсния въздух, с водата, с преработване на отпадъци и рециклиране.
Друг проблем е борбата с корупцията. Според изследване на Евробарометър корупцията е един от основните проблеми за инвеститорите и бизнеса у нас.