Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова са лекоатлет и лекоатлетка на България за 2023 г.

Състезателите в хоризонталните скокове изпратиха успешна година в скока на дължина

Божидар Саръбоюков Пламена Миткова
Снимка: БФЛА
11:51, 21.11.2023
Чете се за: 06:55 мин.

Състезателите в хоризонталните скокове Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова бяха определени за победители в анкетата за "Атлет и Атлетка на България" за 2023 година.

Екипът на списание "Атлетика", експерти, спортни журналисти и редакции, отразяващи атлетиката в страната, дадоха своя вот в допитването през ноември. Към гласовете на специалистите беше добавен и един глас от феновете на списание "Атлетика" чрез гласуване в профила на изданието в социалната мрежа "Фейсбук" (Мета).

Божидар Саръбоюков (скок дължина и троен скок) убедително спечели първото място с 289 точки, като бе поставен начело от всичките 28 експерти в анкетата, а само в гласуването на феновете отстъпи на Лъчезар Вълчев (троен скок).

Втори в анкетата с 212 точки е Тихомир Иванов (скок височина), който бе "Атлет на България" през 2017 година, а трети е Вълчев, който набра общо 209 точки.

При жените Пламена Миткова (скок дължина) е №1 с 260 точки, а съвсем близо до нея на втората позиция е най-силната състезателка в бяганията на дълги разстояния Милица Мирчева с 251.5 точки. Третото място е за Александра Начева (троен скок), която събра 187 точки.

Най-малката номинирана в анкетата - 15-годишната Радина Величкова (100 метра и скок дължина), е четвърта в подреждането със 154 точки, но с първо място сред гласуването на феновете.

Божидар Саръбоюков, който навърши 19 години на 6 август, направи много силен сезон както при юношите, така и при мъжете. Атлетът от Харманли се пробва с успех на двата хоризонтални скока - на дължина и троен скок. Още през зимата 203-сантиметровият Саръбоюков подобри националния рекорд на скок дължина за юноши до 20 години на 7.97 метра и зае четвърто място на европейското първенство в зала за мъже и жени в Истанбул. Постижението му бе само на сантиметър от европейския рекорд за юноши в зала.

През лятото той влезе с летящ старт в елитната атлетика с рекордната си серия на скок дължина на европейското първенство за юноши и девойки до 20 години в Йерусалим, Израел. Българският талант подобри два пъти националния рекорд на скок дължина с 8.18 и 8.22 метра и направи още три опита над осем метра, като остана само на 1 сантиметър от европейската титла на скок дължина при юношите, но получи квота за участие на световното първенство за мъже и жени. На троен скок възпитаникът на треньора Димитър Карамфилов завоюва втори сребърен медал в Йерусалим с личен рекорд 16.25 метра и се качи на почетната стълбичка заедно с още един българин Лъчезар Вълчев, който остана трети с 16.16 метра.

Пламена Миткова, която спечели световната титла за девойки на скок дължина през 2022 година и продължи с отличните си изяви през 2023 г., за да спечели за втори път анкетата за "Атлет на България". Миткова направи дебюта си при жените на голямо състезание през този сезон с участие на Европейското първенство в зала. Въпреки че лекува контузия през лятото, тя завоюва сребърен медал на континенталния шампионат за девойки до 20 години в Йерусалим и зае пето място на европейското отборно първенство във втора лига. Личният рекорд за годината на Миткова, която също навърши 19 години на 18 септември, е 6.54 метра - най-силният резултат в българската лека атлетика за годината.