НОВИНИ

"Дойче веле": Превръща ли се Сърбия в "Бангладеш на Балканите"

дойче веле превръща сърбия бангладеш балканите
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
15:45, 28.11.2021
Чете се за: 06:52 мин.
Балкани
Слушай новината

Виетнамски работници се оплакват от "ужасяващи условия на труд" в китайска фабрика в Сърбия.

Те строят в Сърбия първия в Европа китайски завод за автомобилни гуми. Стотици виетнамски работници се трудят при нечовешки условия – без топла вода, без пари и без паспорти. Властите в Белград отричат, се казва в анализ на "Дойче Веле".

"Нямаме нито храна, нито ток", успява да каже един виетнамски работник на английски. Толкова английски знае и няма как да говори с дошлите на обекта журналисти. Мъжът и още около 500 други виетнамци не могат да повярват, че медиите в Сърбия от дни се занимават със съдбата им, а въпросът е напът да се превърне в политически.

От месеци насам виетнамците работят на строителен обект край град Зренянин, в северната част на Сърбия. Там се изгражда огромен завод на китайската компания за автомобилни гуми Linglong Tyre. Компанията възнамерява да инвестира в проекта 900 милиона щатски долара - рекордна сума за Сърбия. Предвижда се един ден във фабриката да работят над 1000 души.

Само че приказките за "здравото приятелство" между Китай и Сърбия и щедрите перспективи, които биха се открили чрез новия Път на коприната, бяха помрачени от информациите за робските условия на труд на обекта.

"Ужасно е. Хората са оставени дори без медицинска помощ", разказва разследващата журналистка Ивана Гордич, информирала първа за тежките условия на живот и труд на виетнамците.

Кадрите на кабелната телевизия N1 на свой ред показват порутени бараки в покрайнините на града, с легла като в препълнени затвори и само две стари бани за стотици строителни работници.

"Отопление няма, а топлата вода от бойлера стига най-много за петима", обяснява Гордич.

Заради съмнения за робски труд и търговия с хора сръбски активисти са завели жалба. Гастарбайтерите били получили досега само една месечна заплата, независимо че се трудят в Сърбия от пролетта на 2021 година. Работодателят е задържал паспортите им, твърдят още правозащитниците.

Миналата седмица активистите извели един работник от бараките, който бил уволнен, защото говорил с медиите. Стигнало се до сблъсък със служителите по сигурността, полицията и инспекторите по труда се появили едва след това.

"Всичко това е само една медийна и политическа кампания срещу китайския капитал", казва по този повод сръбският президент Александър Вучич.

"Покрай обществения натиск изпратихме инспектори. Условията не са добри, но се подобряват", допълва Вучич.

Сръбският президент се обърна и с въпрос към критиците:

"Трябва ли да провалим инвестиции в размер на 900 милиона? Искаме да помогнем и на виетнамските работници, но аз няма да прогоня инвеститорите", заяви Вучич.

Вучич управлява страната фактически еднолично - опозиция практически няма, а големите медии се държат изкъсо, разказва "Дойче веле". Макар Вучич да е привърженик на членството на Сърбия в ЕС, често споменава съвсем открито как "проси" инвестиции от Китай.

Междувременно китайските фирми контролират едно голямо стоманодобивно предприятие и една медна мина в Сърбия. Строят железопътни мрежи и автомагистрали.

"Проблемът не е в това, че Linglong е китайска фирма - проблемът е, че тази ситуация е логично следствие от ерозията на трудовите права и на надпреварата за привличане на чуждестранни инвестиции", казва Данило Чурчич, адвокат по човешките права на неправителствената организация "А11".

Той има предвид значителните суми, които инвеститорите получават за всяко създадено работно място. Тези суми могат да достигнат до 50 000 евро за работно място - при положение, че обикновените работници получават 400-500 евро нето месечно.

"Сърбия все повече се превръща в Бангладеш на Балканите", казват по този повод критиците.

Пред "Дойче веле" Чурчич отправя тежки обвинения към случая Linglong.

"В тази ситуация Сърбия не се проявява като добронамерена държава, а по-скоро като съучастник на инвеститора. По друг начин няма как да се обясни това сериозно игнориране на местните и на международните закони и конвенции", посочва Данило Чурчич.

Германската евродепутатка Виола фон Крамон от Зелената партия също нарече условията "неприемливи". Тя написа в Туитър: "Нормалните условия на труд и човешките права трябва да се зачитат и да са достъпни за всички". Реакцията на сръбския външен министър бе, че това бил нов опит на евродепутатката да "демонизира" Сърбия.

Междувременно 500-те виетнамски работници са настанени в три други сгради при по-добри условия. Но парите, които са спечелили, все още не са им изплатени.

Според източници на "Дойче веле", китайският мениджмънт е провел "интензивни разговори" с виетнамските строителни работници. Участници в тях твърдят, че работниците са били предупредени да не разговарят повече с критично настроени журналисти. Но ако искали, можели да говорят пред проправителствени медии, каквато възможност наскоро са имали, когато екип на популярната в Сърбия телевизия "Пинк" посети виетнамците от Зренянин. Тази телевизия не спира да хвали президента Вучич. В репортажа от строителния обект виетнамските работници казват, че всичко е прекрасно, става ясно от разследващия материал.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Серхио Рамос най-после дебютира за ПСЖ, Меси с три асистенции
Серхио Рамос най-после дебютира за ПСЖ, Меси с три асистенции
Артуро Видал е станал жертва на крадци
Артуро Видал е станал жертва на крадци