От 22 юли е започнала ваксинацията срещу маймунска шарка в Гърция, съобщи гръцкият министър на здравеопазването Адонис Георгиадис.
Във връзка със съобщението на Световната здравна организация, че разпространението на маймунската шарка представлява извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международен характер, Георгиадис заяви, че "вирусът на маймунската шарка е генетично сходен с вируса на едрата шарка, но е по-малко заразен и има по-леки симптоми".
Георгиадис заяви, че през 2024 г. здравната организация е регистрирала 160% увеличение на случаите на заразяване с маймунска шарка чрез нова и по-смъртоносна версия на вируса. Той заяви, че към януари 2022 г. в 16 държави от Африка официално са регистрирани 38 465 случая на маймунска шарка и 1456 души, починали от инфекцията. Най-уязвимите групи са мъжете, които правят секс с мъже, мъжете, които правят секс с мъже и жени, и транссексуалните лица, особено ако някое от лицата от горепосочените групи има множество партньори.
Всяко лице от горепосочените групи, което желае да се ваксинира, трябва да знае, че не е необходимо да декларира принадлежността си към някоя от групите, когато се регистрира за ваксинация, каза още министърът.
След нападението срещу посолството ни в РСМ - коментар на журналиста Владимир Перев
Ще получи ли наказание мъжът, счупил стъклото на посолството ни в Северна Македония?
Посланикът ни в Скопие: Властите в РСМ работят по случая с вандалския акт срещу посолството
Външното министерство на РСМ осъди нападението срещу българското посолство в Скопие
Росен Желязков върна на президента мандата за съставяне на правителство неизпълнен