Филхармониите на Скопие, Солун и София на една сцена
Утре вечер зала 1 на НДК ще стане домакин на едно грандиозно музикално събитие - невиждано по мащабите си у нас - изпълнение на "Кармина Бурана" от Карл Орф.
Три оркестъра - Софийската филхармония, Филхармонията на Северна Македония и Държавния симфоничен оркестър на Солун за първи път се събират на една сцена.
Към тях се присъединява Националният ни филхармоничен хор "Светослав Обретенов" и трима солисти - по един от България, Северна Македония и Гърция.
Софийската филхармония е нарекла сама този концерт "Епичната Кармина Бурана" и тя наистина е епична.
Разбираш го в първия момент, в който се опиташ да обгърнеш с погледа си гигантския оркестър на сцената и след това когато усетиш с всяка клетка на тялото си звука, създаден от тези 240 музиканти.
"Понеже България и Северна Македония, Северна Македония и Гърция, България и Гърция сме били винаги в особени отношения решихме ръководителите на трите оркестъра да покажем, че всъщност можем да работим страхотно заедно. Трябва да покажем, че от Балканите тръгва нещо, което може да бъде пример за цяла Европа, че ние можем да работим заедно, че ние можем да построим обратно мостовете, които сякаш вече ги няма и можем да обърнем един процес, който е много плашещ - процесът на разделение", заяви Найден Тодоров.
Първоначалният избор за произведение бил втората симфония на Густаф Малер, но после едно друго послание се оказало по-подходящо.
"Кармина Бурана" има една друга идея, която за нас е много важна, а именно колелото на съдбата. Това, което днес е долу, утре е горе, това, което днес е горе, утре може бъде долу. И това е нашето послание. Ние не бива да късаме едни с други, защото колелото продължава да се върти", допълни Найден Тодоров.
Самият Найден Тодоров ще дирижира за първи път три оркестъра. Предизвиква себе си, но стъпва на успешния опит, оставен от един велик диригент.
"След Втората световна война се оказва, че сградата на филхармонията в Берлин е унищожена, остава само една стена от нея и по идея на следващия шеф на оркестъра Херберт фон Караян се построява нова сграда на Берлинската филхармония, която се оказва много по-голяма и като зала, и като сцена. В резултат на което Херберт фон Караян в продължение на десетилетия удвоява състава на оркестъра за повечето произведения, които се изпълняват. Ние се възползвахме от това ноу-хау на Берлинската филхармония и Херберт фон Караян. В момента всичко, което е написано в партитурата, ние го изпълняваме абсолютно точно, но умножено по две", каза още Найден Тодоров.
След епичния концерт в София наред са Скопие и Солун.