водачката схемата ига швьонтек преодоля лекота първото препятствие уимбълдън
23:36, 05.07.2023
Чете се за: 03:07 мин.

Водачката в световната ранглиста по тенис при жените Ига Швьонтек се класира лесно за третия кръг на Уимбълдън.

Полякинята прекара само 70 минути на корта в мача си срещу испанката Сара Сорибес Тормо, за да я победи с 6:2, 6:0. Швьонтек не бе поставена под напрежение в нито един момент от мача и спокойно очаква следващата си съперничка, която ще бъде излъчена от двойката между Диан Пари от Франция и Петра Мартич от Хърватия.

Със сходен резултат за третия кръг се класира и Дария Касаткина. Рускинята, която е номер 11 в схемата, се наложи с 6:0, 6:2 над британката Джоди Бъридж. Единственият критичен момент за Касаткина бе в началото на втория сет, когато тя допусна изоставане с пробив за 1:2 гейма, но спечели следващите пет и така взе мача.

Към момента други участнички в третия кръг на турнира при дамите няма, тъй като графикът и днес бе нарушен силно от дъжда над Лондон.

Все пак голяма част от мачовете от първия кръг, които трябваше да се изиграят в понеделник и вторник, успяха да завършат.

Най-сериозната изненада на деня поднесе украинката Марта Костюк, която елиминира номер 8 в схемата Мария Сакари от Гърция. Срещата завърши 0:6, 7:5, 6:2 в полза на Костюк. Украинката проспа първия сет, но взе инициативата в началото на втория и макар още да показваше колебания в играта си, започна да действа много по-добре на корта. С третия си пробив във втория сет тя си осигури решителна преднина от 6:5 гейма, а в третия сет даде на Сакари само още два гейма.

С победа на Уимбълдън стартира и номер 17 в схемата Йелена Остапенко. Латвийката, която е бивша шампионка на Ролан Гарос преодоля Греет Минен от Белгия след 6:1, 6:2.

Във втория кръг Остапенко ще играе с румънката Сорана Кърстя, която елиминира миналогодишната полуфиналистка в надпреварата Татяна Мария от Германия след 6:1, 2:6, 6:3.

Номер 10 в схемата Барбора Крейчикова от Чехия пък надигра с 6:2, 7:5 британката Хедър Уотсън.

С победа в Лондон започна и бразилката Беатриз Адад Мая, която надигра с 3:6, 6:0, 6:4 Юлия Путинцева от Казахстан.