Най-засегнатият регион от земетресението в Турция - провинция Хатай - е мястото, където върви най-голямата възстановителна операция в света. Целта е до края на годината колкото се може повече хора да се преместят в новопостроени жилища, а до края на 2026 г. да бъде реставрирано и културно-историческото наследство. Нова изследователска болница също е част от големите проекти.
Антакия - град с хилядолетна история, но и столица на провинция Хатай, която се превърна в символ на разрухата. След земетресението той е почти изравнен.
В Антакия въздухът се реже с нож - прахолякът от строежите и сринатите сгради се смесва с пушека от отоплението с твърдо гориво. Усещане, заради което искаш час по-скоро да си тръгнеш оттук.
Въпреки усилията на правителството да възстанови инфраструктурата и нормалния живот, част от пострадалите не крият недоволството си заради темповете, с които това се случва.
"Все още няма нищо насреща като хората. Не е ясно какво дишаме. Хората продължават да се страхуват и да са в шок. Аз лично се опитах да потърся психологическа помощ, но не успях да достигна до такава", казва местен жител.
Периферията и околовръстното шосе с квартали от фургони сякаш са новата Антакия. В тях живеят близо 220 000 души.
"Една от причините да изнесем фургоните и хората в периферията са именно строежите и прахолякът. Усилията са насочени към това да възстановим града, а без тях това няма как да се случи", каза Мехмет Йонтюрк, кмет на Хатай.
В първите минути на земетресението част от болницата в града също е разрушена. И тъй като пострадалите имат нужда преди всичко от лечение, като част от възстановителния план, в цялата провинция Хатай са построени 9 болници и здравни центрове.
В новата болница в Хатай вече има мемориала на лекарите, загубили живота си. Някои от тях са били на работа по време на първия трус.
Две години по-късно лекарите продължават да наблюдават възстановяването след труса.
"Няма повишаване на случаите на хора с белодробни проблеми, но имаме увеличаване на случаите на алергии с около 5%. Не можем да кажем дали това се дължи именно на качеството на въздуха. Трудно е да изготвим статистика за оцелелите, които бяха затрупани - тези които бяха извадени в първия ден след земетресението са добре, но загубихме почти половината от тези, които бяха извадени в следващите дни", заяви проф. д-р Съткъ Сьонмез, здравен директор на Хатай.
Болницата е построена за 10 месеца. През нея вече са минали 1,7 млн. души. А въпреки трудностите в Антакия, от чийто облик е останало малко, оцелелите не искат да си тръгват. Вярват, че в този момент родното им място, както и те самите имат нужда един от друг.