Професията военен водолаз е сред предпочитаните през последните години у нас, но все по-малко кандидати успяват да покрият изискванията. Пред екип на БНТ водолази от сухопътните войски към поделението в Белене демонстрираха как изваждат снаряди и противодесантни мини от водите на река Дунав.
За разлика от колегите си от военноморския флот, водолазите на Сухопътните войски са специализирани да работят в изключително бързо променяща се среда. Изваждането на снаряд или десантна мина от привидно плитките води на река Дунав изисква прецизна подготовка и планиране, разказва Йордан Владов, който има над хиляда часа работа под вода.
"Тук е много трудна средата, много трудно се работи, заради течението, изключително опасно е. Всяко едно действие се извършва много по-трудно от всяко едно друго място", обясни редник Йордан Владов от Казанлък.
Водолазите казват, че разполагат с достатъчно оборудване, но се надяват да получат още по-усъвършенствани костюми.
"Костюмът, с който съм облечен аз, е за студено време, но е "мокър". Краката са мокри, ръцете са мокри и при температура от нула или два градуса е изключително неблагоприятно да се работи с него. Ръкавиците не вършат достатъчно работа за затопляне на ръцете", добави редник Владов.
Инструкторът водолаз Илиян Зайцев твърди, че един от най-важните инструменти на водолаза е разума и точната преценка, защото всяка една грешка може да доведе до фатален край. Затова едно от първите неща, които казва на учениците си, е:
"Никога да не забравят откъде са тръгнали, никога да не забравят, че те са бозайници - имат бял дроб, не са риби... страха от враждебната среда. По- точно респект, а не страх".
За един водолаз трябва годишно да има около 100 часа под вода, каза капитан Димитър Попламенов, ръководител на водолазния сбор.
В момента водолазите в сухопътните войски са само 14. Те са разпределени в три формирования в Белене, Стара Загора и Карлово и на тях се разчита при по-сложни аварии и бедствия.
Репортер: Теодор Стамболиев