Седмица преди Великден католическият свят отбелязва Палмова неделя. Празникът олицетворява влизането на Исус Христос в Йерусалим. В град Раковски, където живее най-голямата католическа общност у нас, имаше празнични богослужения при спазването на строги противоепидемични мерки.
COVID-19 накара немалка част от вярващите в Раковски да останат по домовете си. Тези, които дойдоха в най-големия католически храм у нас, влизаха с предпазни маски.
"Ние постоянно апелираме хората да бъдат отговорни едни към други, да се носят маски. Тези, които са зле, да не идват на църква. Определено има голям отлив на хора. Това, което видях в храма, не е е това, което е било предишни години, имаше дори свободни места, където можеха да насядат", каза отец Младен Плачков.
Заради противоепидемичните мерки върбови клонки не се раздаваха, а причастието се извършваше без докосване на нафората.
"Свещеникът ходеше ден по-рано с децата и приготвят за цялата църква, вчера ние семейно отидохме, набрахме си върбички и днес всеки си ги носи", сподели Таня Чонкова.
Миналата година заради пандемията богослуженията за големия празник в Раковски бяха предавани онлайн. Затова хората днес не скриха радостта си, че отново са заедно в храма.
"Това е най-хубавото нещо, което можем да бъдем заедно, а не изправени пред мониторите и пред телевизорите, за да гледаме истинския празник", коментира Иванка Павлова.
От утре за католиците започва Страстната седмица.
Репортер: Нели Ангелова
Ниски изкупни цени и високи разходи: Черешопроизводители в Кюстендил с труден сезон
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Шефът на ВиК - Несебър и заместникът му арестувани за подкуп от 7 - 9 хиляди евро
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите