"Собствеността е ясна. Констативният нотариален акт удостоверява право на собственост, придобито в миналото. Правото на собственост на Руската църква е придобито преди повече от 100 години", заяви в "Денят започва" председателят на Нотариалната камара Димитър Танев.
По думите му основанието за собственост не е строителство, както е записано.
Патриарх Кирил изпраща нов предстоятел на Руската църква в София
"Основанието е приращение, което е правното основание. Собственикът на земята преди да бъде построена сградата всъщност става и собственик на имуществото след това", обясни Димитър Танев.
Той коментира темата за собствеността на църквите в България.
"По принцип църквите би трябвало да са собственици на храмовете, но не е задължително. Има църкви, които са държавна собственост и такива, които са на частни лица. Най-важното е църквата да работи по предназначение - да служи на вярващите", допълни Димитър Танев.
По думите му Руската църква е собственост на Руската държава.
Отварянето на Руската църква не е в компетенциите на БПЦ
"Това е една оборима презумпция, освен ако трето лице няма права, с които може да докаже собственост", коментира Димитър Танев.
Той даде и дефиниция на "уязвимо лице" като обясни, че идеята за регистър за подобни лица идва от множеството случаи на възрастни хора, които са били жертва на имотни измами.
"Уязвимо лице е човек, който поради недостатъчно лични способности не може да се грижи за своето имущество. Липсата на имотен регистър е един от най-големите гафове в правното пространство, тъй като от 2000 г. имаме закон, а нямаме имотен регистър", каза още Димитър Танев.
Вижте още във видеото.
Изтича срокът за премахване на ограда на строеж в местността „Баба Алино“, РДГ предупреждава за принудително събаряне
Трима души остават в тежко състояние след катастрофата на „Челопешко шосе“
Тежката катастрофа на „Челопешко шосе“: 17 пострадали, 3 жертви, версия за гонка между автомобили
Диана Русинова: Принизили сме Закона за движение по пътищата до една широко отворена врата в полето
Минута е деляла автобуса от пламъци: Пожарникари предотвратили по-голяма трагедия
И.ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Прокуратурата не трябва да бъде нито бухалка, нито чадър