ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Кенгуру-грижата: 11% са недоносените бебета в България

Чете се за: 02:22 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Около 11% са недоносените бебета у нас. Те имат нужда от постоянен близък контакт с родителите си след раждането дори и докато са в кувьоз. Така наречената кенгуру-грижа обаче почти не се практикува в неонатолгоичните отделения в България. А според СЗО, тя може да е животоспасяваща за бебетата.

      Таня Тодорова става майка за втори път на 11 май. Бебето често е в прегръдките ѝ:

      "Успокоява се и аз съм по-спокойна. Виждам го какви мимики прави - всичко. Спира да плаче, прави някакви физиономии, интересно е."

      Родителите на недоносени деца, обаче нямат щастието да са близо до тях след раждането. Виждат ги по график докато са в кувьоза.

      "Родителят не е посетител. Ние трябва да бъдем до децата си, защото те имат нужда от нас. Ние можем да помагаме за тяхното по-бързо развитие, за тяхното по-бързо излизане от болницата", каза Нина Николова - председател на Фондация "Нашите недоносени деца".

      От фондацията се надяват болниците у нас да започнат да практикуват по-често кенгуру грижата, при която контактът на семейството с новороденото е неограничен.

      "Когато майките идват, когато ето като тук има една майка, която му говори, която го пипа, която контактува с него - детето се чувства много по-добре", каза проф. Боряна Слънчева - неонатолог в СБАЛАГ "Майчин дом".

      В "Майчин дом" планират да разкрият отделение за кенгуру грижа, в което родителите на недоносени деца ще могат остават и да се грижат за тях.

      "Като на хотел ама с детето и под медицински контрол, за да могат да бъдат по-спокойни. Наистина това доста ще помогне в грижата за тези деца", каза още проф. Боряна Слънчева.

      Очаква се отделението за кенгуру-грижа в "Майчин дом" да заработи до края на годината. До тогава родителите могат да виждат децата си по 1 час три пъти седмично.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?