Китай осъществи успешен старт на два търговски спътника за дистанционно наблюдение на Земята, предаде Синхуа.
Сателитите "Сивей Гаоцзин-2-05" и "Сивей Гаоцзин-2-06" бяха изстреляни с ракета носител "Чанчжън-2D" от космодрума Тайюан в провинция Шанси и по-късно изведени в зададената орбита.
Спътниците от този тип предоставят данни, използвани в земеделието и при оформянето на градски пространства. Те се използват за топографско заснемане и картографиране, предотвратяване на природни бедствия и смекчаване на последиците от тях, както и за морски мониторинг.
За ракетите от серията "Чанчжън" ("Лонг Марч") това е 634-тата мисия.
Китай активно развива националната си космическа програма, разработвайки метеорологични, телекомуникационни и навигационни спътници, както и технологии, предназначени за усвояване на Луната. С подкрепата на държавата китайски специалисти реализират проекти за изследване на астероиди и Марс. В орбита функционира китайската космическа станция "Тянгун".
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите