НОВИНИ

Кой е Бай Васил - първообразът на войника с автомат "Шпагин" от Паметника на Съветската армия?

Според една от легендите той е син на царски адвокат и е бил репресиран след 9 септември

Тереза Кънчева
от Тереза Кънчева
20:23, 15.12.2023
10778
Чете се за: 04:05 мин.
Общество
Слушай новината

Моделът, позирал за изработката на войника с вдигнат автомат шпагин от Паметника на Съветската армия, се оказа българин. Това стана ясно от разказите на художника Борислав Ждребев. Прототипът на образа го наричали Бай Васил. Той е позирал десетилетия наред на ученици в Художествената гимназия.

В този учебен етюд са събрани всичките спомени за Бай Васил. Тогава той е модел на Пейо Коев и съучениците му в Художествената гимназия.

"Той беше много добър модел, защото стоеше неподвижно, а много от моделите мърдат, пъшкат и това е много досадно. Бай Васил беше много добър човек. Той нямаше претенции - както го нагласиш, така стоеше. Не знам поради каква причина съм запазил този етюд. Имам добър спомен от него", каза Пейо Коев.

Като учител в художествената гимназия с Бай Васил се среща и Борислав Ждребев. През 70-те години той му разказва, че на младини е бил модел на войника от паметника.

"Веднъж ми беше споделил, че като младеж е позирал за Паметника на Съветската армия. И по-точно - за война с вдигнатия "Шпагин". Доколкото знам, са му привързвали ръката докато позира, за да не се изморява.

Фигурата на Бай Васил е митична. Според една от легендите той е бил син на царски адвокат и затова е бил репресиран след преврата на 9 септември. Ждребев разказва, че чертите на Бай Васил са изцяло запазени в монумента.

"Направени са едни по чувствени уста, защото предполагам, че Мара Георгиева е искала да го направи млад и добродушен руски войник, но всичко останало - носната кост, формата на очите, в двете челни възвишения отговарят точно и дори на възрастния Бай Васил. Едно към едно", каза Борислав Ждребев, художник.

Мара Георгиева и Васка Емануилова са единствените две жени от 12-те автори на паметника. Те са творците именно на най-високите фигури, които вече са почти изцяло отстранени. Разнопосочните мнения за съдбата на паметника карат общинските съветници в Димитровград да предложат той да бъде преместен в града им. А на мястото, където може да бъде поставен, да бъде отворен Музей на социалистическото изкуство.

"Голямата идея е освен Паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Димитровград, да бъде отворен и музей на социалистическото изкуство в града. Тази идея е родена непосредствено след 1989 година", каза Иван Евлогиев, общински съветник.

"В града ни има много големи паркове, където може да се постави Паметникът на Съветската армия, но той не трябва да остане сам и единствен, защото ще запази пропагандната си цел, а трябва да е част от цял музей на социалистическото изкуство", посочи скулпторът Гроздан Грозев.

Въпросителните около новия дом на паметника остават.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Обилен снеговалеж на прохода Шипка, очаква се влошаване на пътната обстановка
Обилен снеговалеж на прохода Шипка, очаква се влошаване на пътната обстановка
Марица Пловдив се класира за 13-ия си финал за Купата на България по волейбол за жени
Марица Пловдив се класира за 13-ия си финал за Купата на България по волейбол за жени