Рубен Аморим официално бе обявен за мениджър на Манчестър Юнайтед, но това назначение стана възможно едва след като младият специалист взе решение да се раздели със Спортинг Лисабон. Едва ли ръководството на лисабонските „лъвове“ е останало доволно от този развой, но в крайна сметка от английския гранд са активирали освобождаващата клауза на Аморим, която според източници възлиза на 10 млн. евро. Тук дори не включваме допълнителната сума, която от Юнайтед ще трябва да платят, за да може новият им наставник да пристигне на „Олд Трафорд“ със своя пълен треньорски щаб.
Дали назначението на Рубен Аморим е правилно или не, само времето ще покаже, но едно е сигурно – в последните години все по-често ставаме свидетели на това как различни клубове са склонни да плащат сериозни суми в търсене на правилния мениджър. Впрочем, 10 млн. евро е абсолютно същата цена, за която Спортинг Лисабон привлече Аморим от Брага през март 2020 година. В исторически план обаче има цели петима треньори пред португалеца, за които са били плащани по-високи трансферни суми. Кои са те и оправдаха ли „цената си“, нека да разберем. Тук искам да направя уточнението, че материалът ще се фокусира изцяло върху сумите, платени за наставниците, без да включват техните помощници.
Брендън Роджърс – 10.44 млн. евро
Изненадващо или не 5-ата позиция в тази класация отива за настоящия мениджър на Селтик Брендън Роджър. За северноирландеца това е втори престой начело на „детелините“, като първият завърши с преминаване в Лестър през 2019 година, което струваше на „лисиците“ 10.44 млн. евро. На пръв поглед това би могло да се окачестви като добра инвестиция, тъй като през сезон 2020/21 Роджърс изведе тима до исторически първи триумф във ФА Къп, а в началото на следващата кампания „вкара“ във витрината на клуба и трофея за Къмюнити Шийлд. Авантюрата на бившия наставник на Ливърпул на „Кинг Пауър Стейдиъм“ обаче не завърши толкова позитивно, като той напусна през април 2023, оставайки Лестър на предпоследното 19-о място в подреждането на Висшата лига. В крайна сметка през онзи сезон „лисиците“ изпаднаха, но след само година пауза отново са част от елита на Англия. Колкото до Брендън Роджърс, след завръщането му в Селтик той записа дубъл – шампион и носител на Купата на Шотландия.
Венсан Компани – 12 млн. евро
Ако предишният пример ви се е сторил интригуващ, то какво ще кажете за този! Венсан Компани беше един от най-добрите централни бранители в последното десетилетие, а в залеза на кариерата си дори имаше престой като играещ треньор на Андерлехт. Той обаче продължи само шест срещи, а след като окончателно „окачи бутонките“, белгиецът беше назначен за постоянно начело на „виолетовите“. Последва престой в Бърнли, в който Компани успя да изкачи тима от Чемпиъншип обратно във Висшата лига, но изпадна оттам само след един сезон. Именно заради това развитие мнозина бяха шокирани, когато преди няколко месеца Байерн Мюнхен извади 12 млн. евро, за да привлекат Венсан Компани като наставник. Като футболист, играл под ръководството на Пеп Гуардиола, треньорските идеи на бившия бранител са силно повлияни от испанския специалист, но дали това автоматично прави Компани точният човек за Байерн? От началото на кампанията „баварците“ в действителност се справят отлично в Бундеслигата, но след успешното начало в Шампионската лига, инкасираха поражения от Астън Вила и Барселона, последното от които с разгромното 1:4.
Андре Вилаш Боаш – 15 млн. евро
Помните ли сезона, в който Челси спечели за пръв път Шампионската лига? А спомняте ли си, че преди Роберто ди Матео, кампанията започна под ръководството на Андре Вилаш Боаш. След страхотния сезон 2010/11 начело на Порто, в който „драконите“ направиха дубъл в Португалия и триумфираха в Лига Европа, ръководството на лондончани решиха, че именно Вилаш Боаш е човекът, който да поеме тима от „Стамфорд Бридж“. За целта английския тим плати 15 млн. евро – абсолютен рекорд по онова време - а очаквано на Острова започнаха сравненията между младия португалец и неговият именит сънародник Жозе Моуриньо – още повече, че Вилаш Боаш беше помощник на Моуриньо при успехите му с Порто, Челси и Интер в началото на века. Да влезеш в обувките на Специалния обаче се оказа непосилна задача за Андре, който се задържа на поста си по-малко от девет месеца преди да бъде уволнен. И ако през май 2012 „сините“ ликуваха с трофея в Шампионската лига, то за Вилаш Боаш определено нямаше поводи за радост след раздялата му с клуба. В следващите години португалецът работи в Тотнъм, Зенит, Шанхай СИПГ и Марсилия, като най-добрите му дни бяха в Русия. Понастоящем Андре Вилаш Боаш е далеч от треньорската професия, но продължава да бъде все така близо до футбола, след като през април тази година спечели изборите за президент на Порто.
Греъм Потър – 23 млн. евро
Продължаваме с още един наставник, за когото Челси даде крупна сума, но той в крайна сметка не се задържа и един сезон. Греъм Потър правеше добро впечатление като мениджър на Брайтън във Висшата лига, но никой не очакваше лондончани да платят на „чайките“ 23 млн. евро през есента на 2022 година, за да привлекат специалиста след уволнението на Томас Тухел. Потър обаче така и не намери правилната рецепта на „Стамфорд Бридж“, където се задържа по-малко от 7 месеца. И макар резултатите на „сините“ в този период да бяха много далеч от желаните, все пак имаше хора, които по-скоро определиха Греъм Потър като „изкупителната жертва“ на собственика Тод Бьоли, който от идването си в клуба похарчи цяло състояние за нови играчи, а в същото време смени вече цели трима наставници, като сега на „горещия стол“ е Енцо Мареска, който все пак от началото на настоящата кампания се справя сравнително добре начело на тима. Колкото до Потър, той в момента е без работа, макар през лятото името му да бе свързвано с отбори като Манчестър Юнайтед, Аякс и представителния тим на Англия.
Юлиан Нагелсман – 25 млн. евро
Стигаме и до първото място в тази класация, което на фона на случилото се след това, поражда поводи за размисъл. Юлиан Нагелсман вече беше добре известно и уважавано име в Германия заради работата си в Хофенхайм и РБ Лайпциг, когато през 2021 година Байерн Мюнхен плати на „биковете“ за младия специалист рекордните 25 млн. евро. За мнозина това назначение от страна на ръководството на „баварците“ служеше като извинение за раздялата с Ханзи Флик, но въпреки това очакванията към Нагелсман бяха големи. В първия си сезон начело на клуба младият специалист изведе Байерн до триумф в Бундеслигата, но разочарованието дойде в Шампионската лига, където тима беше елиминиран в четвъртфиналите от Виляреал. Въпреки това немският наставник остана на поста си и през следващата кампания, за да се стигне до март 2023 година. Тогава, изненадващо за мнозина Юлиан Нагелсман беше освободен, като любопитното е, че той научи за това решение по време на ски ваканция със семейството си. Спортният директор Хасан Салихамиджич и изпълнителният директор Оливер Кан поеха отговорност за уволнението на Нагелсман и последвалото назначаване на Томас Тухел, което доведе до сериозна порция критики за работата им. В крайна сметка Тухел до голяма степен се провали в Байерн, а Салихамиджич и Кан бяха отстранени от постовете си в края на сезон 2022/23, но и до ден днешен те са сочени като основните виновници за напусканията на Флик и Нагелсман. За последния раздялата с Байерн бе последвана от възможността да застане начело на националния отбор на Германия, който Юлиан изведе до четвъртфиналите на домашното европейско първенство по-рано тази година. Макар и втория най-млад селекционер в историята на Бундестима, засега Нагелсман показа, че може да се справя с напрежението да бъде начело на отбора и неслучайно му бе гласувано доверие да води Германия и на световното първенство през 2026 година.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на: