Не стихват опасенията, че може да се стигне до мащабна война между Азербайджан и Армения при оспорвания анклав Нагорни Карабах. Съветът за сигурност призова за незабавно прекратяване на огъня.
Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения отбеляза, че има риск поне в три полета. Първо - този конфликт да се превърне в междудържавна война, второ - той да се регионализира като Русия и Турция започнат да играят по-активна роля и, трето - да попадне в геополитическата конфронтация и да се превърне част от нея. Русия, САЩ и Франция съвместно излязоха с единно становище за прекратяване на военните действия и пристъпване към политически диалог. Турция постави условия Армения да се изтегли от там.
Хронология на конфликта: Как се стигна до поредното напрежение в Нагорни Карабах
"Русия и Турция за пореден път демонстрират форма на ситуационно сътрудничество в рамките на коренно противоречащи си стратегически интереси на двете държави", обясни Кючуков.
Рискът от ескалация остава с момента на намеса на външни сили.
"Брюксел може да има само политическа позиция за спиране на военните действия", каза Кючуков.
Според Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика се създава една зона на нестабилност, която е много обезпокояваща.
Близо 100 са жертвите на конфликта за Нагорни Карабах
"Брюксел няма да се ангажира в конфликта в Нагорни Карабах по начина, по който прави това по отношение на Източносредиземноморската криза, където има сблъсък между Турция и Гърция", заяви Чернева.
В конфликтът в Нагорни Карабах ЕС може да има отношение през Франция.
Целия разговор вижте във видеото.