НОВИНИ

Кражбите в културата: Пред БНТ говорят новите директори на засегнатите театри

Айше Сали
от Айше Сали
20:31, 10.01.2025
Чете се за: 03:50 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Софийската градска прокуратура проверява замесени в "театралната афера" за престъпление по служба. Първоначално двама служители на Министерството на културата бяха сочени за отговорни за източването, тъй като са одобрявали исканите през системата СЕБРА средства.

Проверката на прокуратурата трябва да установи дали има и други замесени. Три месеца след скандала с източването на над 2,5 млн. лв. чрез фиктивни трудови договори част от мнимите служители в Смолянския театър все още се издирват, докато в Разградския театър са успели да ги освободят от работа.

Дефицитът заради източването и липсващите документи и архиви е най-големият проблем, който е трябвало да решат новите директори на театрите в Разград и Смолян.

"Имам информацията едва от снощи", обясни Мариян Бозуков, директор на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов" - Смолян.

Последвало издирването на фиктивно наетите и решението как точно да бъдат освободени.

"По съвета на юристи, на инспекцията по труда използвахме тази процедура с присъствена форма, която доказва, че тези хора не са идвали на работа и така, аз ви показах преди малко, в справката от НАП тези хора вече ги няма в нашия щат", каза Стефани Лечева, и.д. директор на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград.

21 души все още не са освободени от смолянския театър.

БНТ: А те получават ли заплати?

Мариян Бозуков, директор на театър "Николай Хайтов" - Смолян: Сега? Не! Нито един няма да получи и стотинка от бюджета на театъра.

БНТ: Как ще прекратите договорите?

Мариян Бозуков: Чрез ЧСИ-та. Те се водят и в самоотлъчка. Те не са дошли на работа нито един ден.

Докато са преглеждали списък с отметки кой от фиктивно назначените служители е върнал обратно парите на посредниците в схемата и кой не е, разследващите са открили още фиктивно назначени, но от 115 души само 14 са върнали на прокуратурата взетите пари. Те вече са 472 000 лв.

"Обвинението в случая, предвид събраните доказателства, приема, че те не са съучастници на хората, които са осъществили престъпната дейност - именно длъжностни присвоявания. По-скоро, ако мога да се изразя чисто житейски, те са си дали данните на хора, които са замесени в престъпната схема, техните данни са били използвани", обясни Галин Гавраилов, наблюдаващ прокурор.

Не така стои въпросът със служителите на Министерството на културата, защото докладите от проверките на Инспектората на минстерството и Министерския съвет са в прокуратурата.

"В двата доклада се съдържаше информация относно извършени нарушения от служители на Министерството на културата - в едния доклад се визираха двама служители - от дирекция "Бюджет и финанси" на МК. В другия доклад се визираха трима служители на МК - тези двамата плюс още един, който йерархично е над тях", каза Галин Гавраилов, наблюдаващ прокурор.

Проверката за извършено престъпление по служба е започнала на 15 ноември. А театрите подготвят нов репертоар, с който се надяват да преодолеят източването и дефицита.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Позитивното родителство и неслучайните случайности
Позитивното родителство и неслучайните случайности
Евелина Цветанова: Пожелавам си момичетата да играят освободено
Евелина Цветанова: Пожелавам си момичетата да играят освободено