09:46, 19.04.2021
Чете се за: 01:55 мин.
Български футбол
лудогорец докосва титлата класика герена

Отборът на Лудогорец победи Левски като гост с 3:0 в дербито от 24-ия кръг на efbet Лига. Класическата победа на "Герена" позволи на "орлите" още повече да се отдалечат от преследвачите си – с 9 точки пред втория Локомотив (Пловдив) и на цели 14 пункта пред третия ЦСКА.

Герой за гостите от Разград бе Каули Оливейра, отчел се с два гола, а първият в мача бе дело на Клаудиу Кешерю.

Това бе пета поредна победа на "зелените" над "сините", които направиха подарък на своя собственик Кирил Домусчиев, който навърши 52 години.

Наставникът на Лудогорец - Валдас Дамбраускас, имаше огромни проблеми със своя състав, като наказани бяха Алекс Сантана и Драгош Григоре. Капитанът Светослав Дяков, който доста време лекуваше контузия, пък влезе в групата. Там бе и юношата Иван Йорданов.

Лудогорец започна надъхано, като още в 3-ата минута Вандерсон намери Десподов, който се бе озовал на върха на атаката, но стреля слабо с левия крак. Разградчани поведоха в 8-ата минута. Тогава Бърнард Текпетей намери с чудесен дълъг пас Кирил Десподов, който финтира майсторски Рерас, топката стигна до Клаудиу Кешерю. Румънецът излъга Живко Атанасов и технично с десния крак отбеляза за 1:0 за "орлите". Това бе негов 16-и гол от началото на сезона. След само 180 секунди Лудогорец стигна до второ попадение. Каули изведе Текпетей отляво, той потърси Вандерсон, който леко отклони за Каули и халфът с мощна тупалка не остави шансове на Микулич – 2:0 за шампионите.

След шокиращия старт на мача Левски опита да притисне в следващите минути гостите. Стигна се обаче единствено до неточен удар на Мартин Райнов, както и до няколко центрирания от статични положения. След половин час игра "сините" стигнаха и до първия си точен изстрел Отправи го Драган Михайлович с глава, като не затрудни Кристиан Кахлина. В 36-ата минута домакините поискаха дузпа за нарушение на Жосуе Са. Факт е, че топката удари португалеца в дясната ръка след удар на Мартин Петков, но преди това кълбото се удари в корема му и явно заради това реферът Валентин Железов прецени, че няма основание да посочи бялата точка.

Три минути по-късно Лудогорец бе близо до трето попадение. Недялков отлично намери Текпетей отляво, който веднага пробва пас за Десподов, но съвършена намеса на Микулич предотврати сигурен гол в неговата мрежа. За да направи по-остър своя тим Миланов, който водеше "сините" в отсъствието на Славиша Стоянович, извади малко преди почивката Ивайло Найденов и пусна на неговото място далеч по-острия Здравко Димитров. Така домакините смениха схемата и заиграха с петима в защита.

Втората част започна с удар на Здравко Димитров след пробив отдясно, който обаче бе спасен от Кахлина. След това пък Билал Бари се озова напълно непокрит, но опитът му за удар се провали. В 65-ата минута след отлична контраатака пред резервата Андриан Краев се откри възможност да стреля, но след рикошет топката не намери целта. Интригата в срещата приключи в 78-ата минута. Тогава след много силна контраатака Вандерсон изведе Ману срещу Микулич. Хърватинът изби удара му, но право на главата на Каули, който на празна врата отбеляза втория си гол в мача и трети за Лудогорец. В самия край на срещата Микулич предотврати четвърто попадение след удар на Кирил Десподов, който бе на чиста позиция.