Френският президент Еманюел Макрон обяви, че закрива Националното училище по администрация, което е символ на френския елит. Негови възпитаници са президенти и премиери, включително самият Макрон. На мястото на прочутото училище ще бъде създаден Институт за обществени услуги. Негова мисия ще бъде да внесе повече разнообразие в профила на висшата администрация във Франция.
Краят на една емблема във Франция - ще бъде закрито Висшето училище по администрация - ЕНА, чийто възпитаници са четирима съвременни президенти, включително настоящият държавен глава. Еманюел Макрон обаче обяви реформа във висшата администрация, по силата на която ще бъде създаден нов модерен инситут - по-отворен към многообразието и по-малко елитарен.
Макрон представи тази идея за първи път през пролетта на 2019 г. по време на кризата с жълтите жилетки. Две години по-късно в условията на друга криза - този път здравна, той ще я реализира.
"Необходима е реформа, в ЕНА, във френския бюрократичен модел. Да се ориентираме повече конкретика, прагматизъм, да се опитаме да намираме конкретни решения на проблемите на френските граждани", каза депутатът и бивш възпитаник на ЕНА Оливие Беш.
"Хората си мислят, че ЕНА изключва някои социално-професионални категории. Това е грешка. Не можем да поканим синове на фермери и работници, които не съществуват", каза депутатъти бивш възпитаник на ЕНА Жюлиен Обер.
Висшето училище по администрация е създадено през 1945 година от генерал де Гол. То подготвя висшите чиновници, политици и дипломати на Франция. Сред тях са президентите Франсоа Оланд, Жак Ширак и Валери Жискар д'Естен, както и настоящият премиер Жан Кастекс и негови предшественици като Ален Жюпе, Лионел Жоспен или Едуар Баладюр. Възпитаници на емблематичното висше училище са заемали постове в ключови международни организации.