ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Неправителствени организации се обединяват в национален хъб за онкоболни

Чете се за: 03:07 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Неправителствени организации и всички, ангажирани с лечението на онкоболни, се обединяват в национален хъб. Целта е онкологичната грижа да се стандартизира и да се подобри. Известно е, че България няма скрингингови програми, няма национален раков регистър, няма достатъчно добра профилактика, няма и палиативни грижи.

      Когато става въпрос за лечение на онкоболни, по-често чуваме "няма" отколкото "има". И в много отношения българската онкология страда, смята директорът на националната пациентка организация.

      "Стартираме през скрининга, през профилактиката, която на практика почти липсва и стигнем до късната диагноза, с която повечето българи се сблъскват. Недружелюбната система, която трябва да премине онкоболният и за жалост и в края на живота на много от тези хора, за които няма друг шанс - липсата на адекватни палиативни грижи", каза Станимир Хасърджиев, директор на Националната пациентска организация.

      Въпреки добрите възможности за изследвания, лечение и достъпните лекарства, онкоболните пациенти у нас се сблъскват с редица трудности по време на нелеката битка, която водят. Затова лекари настояват за създаването на една обща система, наречена официален път на пациента.

      "Ако ние направим един скенер и една биопсия през разстояние 3 месеца, това нещо губи своя смисъл. Затова организирането като структурирана дейност на пътя на пациента е нещо, което ще гарантира изпълняване както на цялата дейност, в качествените срокове, така че това да доведе до максимален резултат", каза доц. д-р Ася Консулова, началник Клиника по медицинска онкология в УСБАЛО – София.

      "За разлика от други държави, в които институциите са с водеща позиция, очевидно тук ние ще трябва да се опитаме по някакъв начин да стимулираме нашите институции да свършат работата си. Не се прави достатъчно изпълнението на раковия план", обясни Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

      "Ние имаме амбицията да вземем моделите и да въведем в България, поне две три скринингови програми по най-значимите онкологични болести", смята доц. д-р Димитър Калев, председател на УС на СОНМ.

      От Здравното министерство заявиха за "По света и у нас", че за тази година са предвидени няколко скринингови програми. Започнат е и процес по дигитализация на Националния раков регистър. На въпроса каква част от целите, заложени в националния раков план, вече са постигнати, до края на работния ден от министерството не ни отговориха.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?