Нидерландия забранява от догодина използването на мобилни устройства в класните стаи. Целта е да не се нарушава учебният процес.
Мярката се налага в координация с училищните ръководства и влиза в сила от 1 януари. Допускат се изключения, включително за ученици със специфични потребности и часове с дигитална насоченост. Засега забраната не се налага със закон, но занапред може да бъде приета и правна рамка.
Проучвания са установили, че по-малкото време пред екраните на телефоните повишава когнитивни способности и концентрация на учениците. Забраната обхваща и други устройства като таблети и смарт часовници.
Правителството позволява на отделните училища да определят конкретните правила за учители, родители и ученици. Възможно е и решение за пълна забрана на мобилни устройства в дадено учебно заведение.
Миналата седмица ограничения обяви и Финландия, във Франция и Англия има аналогични предложения с цел подобряване на учебния процес.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Влак с 200 пътници и без работещ климатик блокира в Италия по време на горещините
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Безводието в страната: Работна среща в Министерския съвет обсъжда проблема