ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Огромен интерес и липса на билети за детските спектакли

Чете се за: 03:40 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Огромен интерес към детските спектакли в столицата. Само дни след обявяването на някои представления, билети вече няма. Оказва се, посещението в театрите има и много важна социална функция - тъй като актьорите в постановките и разнообразните представления много често са в помощ на родителите и педагозите при възпитанието на децата.

Куклен театър "В лунната стая" - нова сцена на Младежкия театър с 65 места, която ще посреща любопитните очи на най-малките посетители.

"Ние вече имаме 10 куклени заглавия в репертоара си, т.е. когато дойде време да го откриваме, ще се превърне в пълнокръвно пространство", заяви зам.-директорът на Младежки театър "Николай Бинев" Делян Тодоров.

Към момента до голяма степен строително-ремонтните дейности са завършени, съответно след това остава друг доста важен магически елемент от създаването на един театър - озвучаването и осветлението.

А до тогава публиката ще се радва на разнообразния репертоар на Младежкия театър.

Някои от представленията в столичните театри са по учебния материал. А други провокират разговор в семейството.

"Тук бяха ученици от трети клас, госпожата, която ги придружаваше, се обърна към мен и каза: Благодаря, че сте намерили начин да говорите с децата за това, за което родителите още не смеят да повдигнат въпроса вкъщи - става дума за любовта. Светът на куклите, изразните средства, с които ние работим -тук всичко е възможно на нашата сцена. Възможно е куклите да полетят от любов, възможно е злият да се пръсне на парчета, т.е. изобразителността и визуалната част на представлението е изключително важна", обясни директорът на Столичен куклен театър Иван Райков.

Декорът и добрата актьорска игри предизвикват неподправени емоции.

"Билетите свършват бързо, когато сме нацелили нещо, което липсва в семейството, а като че ли все повече неща липсват в семейството, защото съвременният родител повече е отдал функцията си на телефона, отколкото на душата си и там някъде бъркаме, а децата го усещат, че не е правилно и затова искат да гледат живото изкуство", коментира Цветан Николов, мениджър програми в театър "Сълза и смях".

И когато веднъж влязат в театъра като деца, след време те се връщат отново като пораснали зрители.

"Отваряме преди спектакъла, след спектакъла, качват се на самата сцена, могат да пипнат декора, могат да видят отблизо артистите също. Т.е. ние се стремим да няма тази бариера. За детска аудитория, като че ли е още по-трудно да играеш, защото трябва наистина да си максимално събран, малко ти да се разсееш самият, изпускаш им вниманието и край", каза режисьорът в "Младежка програма" в Националната опера и балет Юлия Кръстева.

Обратната връзка от публиката е барометър за театрите, защото лесно посочва болните теми в обществото ни.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?